NaStyku.pl

Budżet Dolnego Śląska na rok 2018. Na co pójdą pieniądze?

Budżet Samorządu Województwa Dolnośląskiego na rok 2018 został uchwalony. Zabezpieczono w nim środki na remonty dróg Pieńsk – Jędrzychowice oraz Turoszów – Sieniawka.
Uchwalono budżet Samorządu Województwa Dolnośląskiego na 2018 rok. | fot.: UMWD
Uchwalono budżet Samorządu Województwa Dolnośląskiego na 2018 rok. | fot.: UMWD

Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, podczas ostatniej w tym roku sesji, przegłosowali i przyjęli zaproponowany przez zarząd województwa projekt budżetu na rok 2018. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych. Przeciwko niej zagłosowało 7 przedstawicieli PiS.

W porównaniu do 2017 r. dochody Dolnego Śląska będą wyższe o niemal 11 mln zł. Samorząd będzie miał do dyspozycji 1,28 mld zł. Wydatki zaplanowano na poziomie 1,3 mld zł. Deficyt w wysokości 46,7 mln zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z kredytów bankowych. Budżet zakłada zwiększenie wydatków na transport, ochronę zdrowia, edukację i ochronę środowiska.

- Budżet na przyszły rok to budżet, w którym pół miliarda złotych zaplanowaliśmy na tzw. wydatki majątkowe, czyli po prostu inwestycje. Najwięcej pieniędzy przeznaczamy na transport i ochronę zdrowia, w tym na budowę m.in. obwodnicy Dzierżoniowa czy Złotoryi, ale także na modernizacja drogi Pieńsk – Jędrzychowice, Turoszów-Sieniawka czy budowę dróg dojazdowych do mostu na Odrze w Ciechanowie i Brzegu Dolnym. Kolejne ważne zadania to m.in. budowa Dolnośląskiego Centrum Sportów na Polanie Jakuszyckiej, budowa Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej, czy rozbudowa Opery Wrocławskiej - wymienia marszałek Cezary Przybylski.

Przebudowy doczekają się również drogi wojewódzkie nr 353 Pieńsk – Strzelno oraz DW 352 Radomierzyce - Zatonie. Zabezpieczono też pieniądze na prace planistyczne związane z budową mostu granicznego Pieńsk – Deschka.

Na projekty drogowe i kolejowe zapisano w budżecie aż 703,5 mln złotych. To niemal 110 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku. Na ochronę zdrowia  65 mln zł, czyli o blisko 23 mln więcej, a na edukację i naukę 98 mln zł, czyli o 2,7 mln więcej w porównaniu z 2017 r.  

Projekt budżetu jest dostępny tutaj-klik.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Najbardziej zadłużoną gminą w powiecie zgorzeleckim jest Bogatynia. Zadłużenie sięga 43 031 394 zł.

Zadłużenie gmin wg resortu finansów

Polityka
środa, 27 grudnia 2017, 13:02
Ministerstwo Finansów przygotowało zestawienie zadłużenia polskich gmin w przeliczeniu na mieszkańca po trzech kwartałach 2017 r. Z danych wynika, że największy dług zaciągnęły Ostrowice, a prawie 100 gmin nie ma żadnych zobowiązań.

Zobacz również