NaStyku.pl

Grupa mieszkańców Bogatyni mówi NIE dla emisji obligacji

12.03 do UMiG Bogatynia wpłynął wniosek o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie planowanej emisji obligacji. Wg inicjatorów, emisja obligacji w kwocie 14 mln zł jest "nieodpowiedzialnym i nieracjonalnym" działaniem gminy.
Wniosek o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie planowanej emisji obligacji.
Wniosek o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie planowanej emisji obligacji.

Organizatorzy referendum chcą, aby mieszkańcy odpowiedzieli na następujące pytanie: Czy wyraża Pani/Pan zgodę na emisję przez samorząd Miasta i Gminy Bogatynia obligacji komunalnych na kwotę nominalną 14 000 000,00 zł (słownie: czternaście milionów złotych)celem pokrycia deficytu i wcześniej zaciągniętych przez Burmistrza Bogatyni zobowiązań finansowych, a tym samym dalszego zadłużania Gminy Bogatynia?

Uchwała w sprawie emisji obligacji ma zostać podjęta na dzisiejszej (13.03) sesji, a ich wykup miałby nastąpić w latach 2022-2028. W uzasadnieniu organizatorzy zaznaczają, że dotychczasowa "nieprzemyślana i chaotyczna polityka" jaką Grzmielewicz sprawuje jako organ wykonawczy doprowadziła do ogromnego wzrostu wskaźnika zadłużenia jednej z najbogatszych gmin w Polsce. Jako przykłady podają m.in. nie odprowadzenie przez gminę nadwyżki w dochodach budżetowych z tytułu kar i opłat środowiskowych na rzecz WFOŚiGW we Wrocławiu, co uszczupliło budżet gminy o około pół miliona zł. W uzasadnieniu można przeczytać także o niezgodnie z prawem rozpoczętej budowie kąpieliska, co skutkuje zapłatą kary administracyjnej w kwocie 25 tys. zł. Kwota ta może być dziesięciokrotnie wyższa, ponieważ Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił decyzję PINNB. Więcej można przeczytać poniżej, w załączniku.

Organizatorzy referendum przekonują również, że pozyskanie w ten sposób dodatkowych środków nie daje gwarancji ich właściwego spożytkowania, "tym bardziej, że okres wykupu tych papierów sięga okresu, w którym część radnych wraz z burmistrzem zdążą zapomnieć o podejmowanych wcześniej decyzjach w ramach pełnionego mandatu publicznego".

Pełnomocnikiem Inicjatora Referendum jest Zbigniew Szatkowski – były wiceburmistrz i radny miasta i gminy Bogatynia.

 

 

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński

Stabilność i przygotowania do inwestycji

Polityka
wtorek, 22 stycznia 2019, 10:39
Nowy rok to nowe plany, zamierzenia i wyzwania. To także nowy budżet: dochody, wydatki, inwestycje oraz sprawy bieżące. O to, czego mieszkańcy Gminy Sulików, mogą się spodziewać w 2019 r., zapytaliśmy gospodarza – wójta Roberta Starzyńskiego.

Zobacz również

Już na pierwszej roboczej sesji zabrakło trójki nowych radnych
Polityka
piątek, 30 listopada 2018, 11:57

Bez Zawady. I jeszcze dwójki

Dostali mandaty. A mandaty zobowiązują. Czyżby państwo radni mieli jakieś...