NaStyku.pl

Powiat Zgorzelecki ma nowego skarbnika

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Zgorzeleckiego powołano nowego skarbnika, udzielono poparcia dla uruchomienia oddziału radioterapii przy zgorzeleckim szpitalu, dokonano zmian w budżecie oraz nadano odznaki honorowe.
Rada Powiatu Zgorzeleckiego
Rada Powiatu Zgorzeleckiego

Na sesji obecnych było 16 radnych (nieobecni: Balcer Adam, Bohdanowicz Artur, Celuch Mirosław, Popęda Wioleta, Wierzbicka-Zawada Anna).

Nowy skarbnik

Jolanta Mały nie pełni już funkcji skarbnika powiatu zgorzeleckiego. Za jej odwołaniem głosowało 11 radnych, 3 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Zastąpiła ją Dagmara Pyć – dotychczasowy zastępca dyrektora wydziału budżetu i finansów Starostwa Powiatowego. Jej kandydaturę poparło 14 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

Uważam, że pewna droga awansu dla urzędnika, jak w tym przypadku, byłaby chyba najwłaściwsza. Pani Dagmara Pyć trafiła tutaj w październiku 2010 r. jako stażysta. Następnie została zatrudniona przy pracach interwencyjnych - po półrocznej pracy została zatrudniona najpierw na stanowisku młodszego referenta, później referenta, podinspektora, inspektora, kierownika i zastępcy dyrektora wydziału. Ma właściwe wykształcenie. Jest magistrem wydziału prawa, administracji i ekonomii  Uniwersytetu Wrocławskiego – to jest ten aspekt prawny. Jest jeszcze ta część finansowa – ukończyła dwa kierunki na studiach podyplomowych. Pierwszy to finanse samorządu terytorialnego, a drugi to rachunkowość budżetowa. Uważam, że urzędnicy powinni mieć taką pewną perspektywę, że rozpoczynając pracę na stanowiskach urzędniczych można znaleźć ukoronowanie swojej pracy w funkcji skarbnika, sekretarza lub dyrektora. To jest jeden elementów, którym się kierowałem przy wyborze – przedstawił sylwetkę nowej skarbnik Artur Bieliński, Starosta Powiatu Zgorzeleckiego.

fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Poparcie dla uruchomienia oddziału radioterapii

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie poparcia dla działań WS SP ZOZ w Zgorzelcu zmierzających do skutecznej realizacji udzielenia świadczeń zdrowotnych związanych z leczeniem szpitalnym w zakresie radioterapii oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w formie poradni radioterapii. Podkreślono, że świadczenia te powinny być realizowane ze środków publicznych NFZ. Rada zawnioskowała także do organów stanowiących oraz wykonawczych z gmin powiatu zgorzeleckiego o poparcie tych działań oraz zobowiązała zarząd powiatu do wystąpienia z apelem o wsparcie do prezesa rady ministrów, ministra zdrowia, prezesa NFZ, wojewody dolnośląskiego oraz innych podmiotów.

Musimy podjąć wszelkie możliwe i dostępne działania wspierające i mające na celu uwieńczenie finalne tego procesu, czyli podpisanie kontraktu z NFZ. Jeżeli w dniu dzisiejszym, a mam nadzieję, że tak będzie, uchwalimy tą uchwałę, to wystąpimy do wszystkich gmin z powiatu zgorzeleckiego oraz tych, które korzystają z usług naszego szpitala o podjęcia podobnych uchwał intencyjnych. Mam nadzieję, że takie działanie społeczne, o tak dużym zasięgu nie zostanie zlekceważone – mówił wicestarosta Mirosław Fiedorowicz.

Zmiany w budżecie

Główne zmiany wprowadzone w budżecie wynikają stąd, że w 2018 r. powiat nie wykorzystał wszystkich środków, które uzyskał na realizację projektów europejskich. Środki te zostaną przeniesione na rok 2019. Mowa o trzech projektach: ERASMUS realizowany w dwóch szkołach średnich (14,5 tys. zł), "Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach" (ponad 150 tys. zł, z czego 125 tys. zł to środki z Unii Europejskiej) oraz projekt "Poprawa jakości kształcenia ogólnego w zespole szkół ponadpodstawowych w Zgorzelcu" (150 tys. zł).

Zasłużeni dla powiatu zgorzeleckiego

Radni podjęli także uchwałę o nadaniu Małgorzacie Niedźwieckiej oraz Piotrowi Kosewiczowi odznaki honorowej "Zasłużony dla Powiatu Zgorzeleckiego" w uznaniu dotychczasowych osiągnięć i zasług w działalności kultury fizycznej i sportu, promującej powiat.

Małgorzata Niedźwiecka

Jest mieszkanką Zawidowa, społecznikiem, nauczycielem wychowania fizycznego i aktualnym trenerem Piotra Kosewicza. Od rozpoczęcia pracy w Szkole Podstawowej, a potem w Gimnazjum w Zawidowie w roku 1983 jest bardzo aktywnie zaangażowana w działalność na rzecz sportu szkolnego. Przygotowywała zawidowskie dziewczęta do udziału w zawodach rejonowych, strefowych i wojewódzkich. Podopieczne pani Małgorzaty uzyskiwały wysokie noty sportowe. Współpracując z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym od 19 lat, wielokrotnie wyjeżdżała z młodzieżą z powiatu na obozy letnie organizowane przez MKS "Osa" Zgorzelec. Wyjazdy i praca z młodzieżą odbywały się w czasie wolnym od pracy. Była to praca społeczna. W 2002 r. pani Niedźwiecka była współzałożycielem Parafialnego Klubu Sportowego "Józek" w Zawidowie, w którym pełni funkcję sekretarza. Klub od wielu lat organizuje obozy letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży. Reprezentacja klubu przez 16 lat uczestniczyła w Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która obywa się corocznie w Warszawie. W Parafiadzie zawidowska młodzież reprezentowała powiat, biorąc udział w zmaganiach sportowych z dużymi sukcesami. Co roku w finałach Parafiady uczestniczy średnio 1500 dzieci z 16 krajów Europy.

W 2015 r. rozpoczęła pracę z panem Piotrem Kosewiczem, zostając jego osobistym trenerem w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Społeczne treningi organizowane są na terenie prywatnym w miejscu zamieszkania państwa Niedźwieckich. Pierwsze efekty ich współpracy miały miejsce podczas Mistrzostw Polski Białymstoki w 2017 r. podczas których pan Kosewicz zajął 2. miejsce w rzucie dyskiem i 2. w pchnięciu kulą. Do kolejnych sukcesów należy zaliczyć udział w zawodach World Para Athletics Grand Prix – Nottwill (Szwajcaria) 20-28 maja 2018 r. i zajęcie 1. miejsca w rzucie dyskiem. Mistrzostwa Polski Bydgoszcz 2018 przyniosły kolejny wspólny sukces – 2. miejsce w rzucie dyskiem. Podczas Open Grand Prix Athletics w Berlinie (30.06/1.07.2018) podopieczny pani Małgorzaty Niedźwieckiej zdobył 1. Miejsce w rzucie dyskiem. Ich wspólnym największym sukcesem jest udział w Mistrzostwach Europy w Berlinie 24 sierpnia 2018 r. i zdobycie złotego medalu w rzucie dyskiem. W 2018 r. pani Małgorzata została wyróżniona nagrodą Ministra Sportu i Turystyki za uzyskanie wybitnych osiągnięć sportowych.

Piotr Kosewicz

Urodził się 31 maja 1974 r. i od urodzenia jest mieszkańcem Zawidowa. Ciekawy świata, pełen młodzieńczego wigoru i różnych wyzwań wieku 14 lat uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Po wypadku doskonale odnalazł się w sporcie, który pozwolił mu normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Jest paraolimpijczykiem, uczestnikiem Mistrzostw Europy i Świata, Mistrzostw Polski. Wykazał dużą determinację i hart ducha w powrocie do czynnego życia. Po wypadku przygodę ze sportem rozpoczął od sportów zimowych jako zawodnik pozycji siedzącej. Był to sport zimowy klasyfikacja Lw 10. Był zawodnikiem klubu sportowego "Start" Nowy Sącz. Jego pierwszym trenerem w latach 1995-1999 był Kazimierz Kałużny, a w latach 1999-2002 Jan Czaja. W spotach zimowych Piotr uzyskał wspaniałe wyniki. Był uczestnikiem Igrzysk Paraolimpijskich Nagano 1998 w Japonii oraz w 2002 r. Salt Lake City w USA. W Nango zajął 12. miejsce w biathlonie 7,5 km, 8. miejsce na 5 km, 9. na 10 km oraz 5. w sztafecie 3x2,5 km. Po zdobyciu kolejnych kwalifikacji na Igrzyska Paraolimpijskie w 2002 r. w USA zajął 5. miejsce 5 km, 6. na 10 km, 5. na 15 km. W 2000 r. uczestniczył w Mistrzostwach Świata w Crans-Montana w Szwajcarii, gdzie zdobył 4. miejsce 5 km, 5. na 10 km, 4. na 15 km. Biorąc udział w Mistrzostwa Europy Solleftea w Szwajcarii w 2001 r. zajął 4. miejsce na 5 km, 8. w biathlonie na 7,5 km i 4. na 10 km. Jest uczestnikiem Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. W Klasyfikacji Generalnej zajmował: 1997/1998 18. miejsce, 1999/2000 – 9. miejsce. Pan Piotr brał także udział w Biegu Piastów w Jakuszycach zajmując w roku 1999 – 460. Miejsce, a w 2000 r. – 184. miejsce (na 2000 zawodników w pełni sprawnych).

W 2015 r. powrócił do uprawiania sportu, tym razem jako lekkoatleta (sport letni klasyfikacja F52). Konkurencje, które wybrał to rzut dyskiem i pchnięcie kulą. Jego obecnym trenerem jest mieszkanka Zawidowa pani Małgorzata Niedźwiecka. Trenerem Kadry Narodowej jest pan Zbigniew Lewkowicz, trener blokowy Kadry Narodowej Michał Mossoń. W 2017 r. w Mistrzostwach Polski w Białymstoku zajął 2. miejsce w rzucie dyskiem i 2. w pchnięciu kulą. Dzięki osiągniętym sukcesom został powołany do Reprezentacji Polski na rok 2018. Obecnie Piotr Kosewicz reprezentuje klub sportowy Start Wrocław. Za wybitne osiągnięcia sportowe w 2018 r. został wyróżniony nagrodą Ministra Sportu i Turystyki.

Wybór przedstawicieli do Powiatowej Rady Pożytku Publicznego

Z ramienia Rady Powiatu Zgorzeleckiego do Powiatowej Rady Pożytku Publicznego powołano Wiktorię Rataj oraz Andrzeja Weychana.

Powiatowa Rada Pożytku Publicznego pełni funkcję organu doradczego i opiniującego dla władz powiatu w obszarze dotyczącym działalności pożytku publicznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w skład rady powinni wchodzić przedstawiciele organu stanowiącego i wykonawczego jednostki samorządowej oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również