NaStyku.pl

Sesja Rady Miasta Zgorzelec: oświata i rokowania w sprawie sprzedaży budynku po byłym dworcu kolejowym

Radni zapoznali się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2016/2017. Burmistrz poinformował także, że budynek po byłym dworcu kolejowym Zgorzelec Miasto prawdopodobnie zostanie sprzedany.
Sesja Rady Miasta Zgorzelec
Sesja Rady Miasta Zgorzelec

Wszystko wskazuje na to, że budynek po byłym dworcu kolejowym Zgorzelec Miasto i przyległe do niego działki będą mieć nowego właściciela. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Zgorzelec burmistrz Rafał Gronicz poinformował, że podczas rokowań wyłoniono firmę zainteresowaną zakupem tej nieruchomości. Obiekt zostałby sprzedany za kwotę 1 289 750 zł. – Nauczeni doświadczeniem, wstrzymujemy się póki co z entuzjazmem. Mam nadzieję, że dojdzie do podpisania aktu notarialnego i firma szybko przystąpi do prac rozbiórkowych – podsumował.

W dalszej części obrad zastępca burmistrza ds. ogólnych Radosław Baranowski przedstawił informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2016/2017. Gmina Miejska Zgorzelec była organem prowadzącym dla 10 placówek: 4 przedszkoli publicznych (w tym jednego z oddziałami integracyjnymi), 3 szkół podstawowych (w tym jednej z oddziałami integracyjnymi), 3 gimnazjów (w tym jednego z oddziałami integracyjnymi i dwujęzycznymi oraz jednego z oddziałami dwujęzycznymi).

Wychowaniem przedszkolnym objętych było 521 wychowanków (w wieku od 2,5 do 7 lat), którzy uczęszczali do 21 oddziałów. W przedszkolach dzieci realizują obowiązek wychowania przedszkolnego, ale także są objęte dodatkowymi formami pomocy psychologiczno-dydaktycznej. Wczesnym wspomaganiem rozwoju objętych było 7 dzieci. Na zajęcia logopedyczne uczęszczało 261 przedszkolaków, 26 korzystało z terapii psychologicznej, 34 z zajęć rozwijających i 29 z zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

Do 3 szkół podstawowych i 3 gimnazjów uczęszczało łącznie 1571 uczniów, pobierających naukę w 71 oddziałach. W 21 oddziałach Szkoły Podstawowej nr 2 uczyło się 423 uczniów. Do 24 oddziałów Szkoły Podstawowej nr 3 uczęszczało 540 uczniów, a do Szkoły Podstawowej nr 5 608 uczniów (26 oddziałów).

W szkołach gimnazjalnych utworzono 31 oddziałów, w których uczyło się 674 uczniów:

  • Gimnazjum nr 1 – 307 uczniów, 12 oddziałów;
  • Gimnazjum nr 2 – 244 uczniów, 12 oddziałów;
  • Gimnazjum nr 3 – 123 uczniów, 7 oddziałów.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz o potrzebie nauczania indywidualnego, korzystali z dodatkowych godzin terapii oraz nauczania indywidualnego. Ponadto dla 1013 uczniów zorganizowano zajęcia wyrównawcze.

W szkołach zatrudnieni byli specjaliści: pedagodzy, psychologowie oraz logopedzi, a w gimnazjach doradcy zawodowi. Wszyscy uczniowie byli objęci opieką pielęgniarską. Na podstawie międzynarodowej umowy administracyjnej 30 zgorzeleckich uczniów uczęszczało do Augustum-Annen-Gimnazjum w Görlitz.

W związku z wdrażaniem reformy oświaty w roku szkolnym 2016/2017 nie przeprowadzono sprawdzianu szóstoklasisty. Jeśli chodzi o egzamin gimnazjalny, to ten najlepiej wypadł w Gimnazjum nr 1. Z przedmiotów humanistycznych oraz języków obcych osiągnięte wyniki były wyższe od średniego poziomu województwa. Z matematyki wyniki były zbliżone do średniego poziomu wojewódzkiego. Podobnie wyniki kształtowały się w Gimnazjum nr 2. Nieco gorzej egzamin wypadł w Gimnazjum nr 3 (wyniki były poniżej średniego poziomu wojewódzkiego).

90% kadry pedagogicznej stanowili nauczyciele mianowani i dyplomowani. W administracji i obsłudze zatrudnionych było 115 pracowników.

Na gminie ciąży obowiązek zapewnienia dowozu uczniów niepełnosprawnych do placówek oświatowych. W ubiegłym roku szkolnym zapewniono go 15 uczniom. Zastępca burmistrza podkreślił, że koszty dowozu z roku na rok stają się coraz wyższe.

W związku z reformą oświaty, w kraju pojawiły się informacje, że sporo nauczycieli straci zatrudnienie. W Zgorzelcu nie było takiej sytuacji. 16 nauczycieli zrezygnowało z pracy na własny wniosek, 1 osoba została zwolniona z art. 20 karty nauczyciela, 4 przeszły na emeryturę.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również