NaStyku.pl

Zbliżają się wybory. Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców

Jesienią w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. Państwowa Komisja Wyborcza podpowiada, że już teraz warto sprawdzić, czy znajdujemy się w rejestrze wyborców. Dlaczego to takie ważne?
Twoje nazwisko znajduje się w rejestrze wyborców? Sprawdź to już dziś! | materiały prasowe PKW
Twoje nazwisko znajduje się w rejestrze wyborców? Sprawdź to już dziś! | materiały prasowe PKW

Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła kampanię informacyjną pod hasłem "Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców". Jest to działanie prewencyjne i chodzi w nim o to, by uniknąć przykrych niespodzianek w dniu głosowania. Dlatego zanim udamy się do urny, warto sprawdzić czy nasze nazwisko znajduje się na liście osób z prawem do głosowania.

Rejestr wyborców to spis osób z prawem do głosowania w danej gminie. Na tej liście powinna znaleźć się każda osoba, która ukończyła 18. rok życia. Jeśli ktoś został pominięty, co może być zwykłą pomyłką lub z jakiegoś powodu usunięty z rejestru, to teraz jest dobry czas, by to sprawdzić.

Kampania jest skierowana głównie do osób, które zmieniły adres zamieszkania lub zameldowania, podjęły naukę w innym mieście, przeprowadziły się lub wyjechały z Polski.  - Jeżeli masz stałe zameldowania, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach – czytamy w komunikacie PKW.

W takiej sytuacji należy złożyć wniosek do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz. Im szybciej, tym lepiej. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Wybory samorządowe 2018

Refleksje przedwyborcze

Polityka
poniedziałek, 04 czerwca 2018, 11:55
Od pewnego czasu daje się zauważyć wzrastającą aktywność różnych środowisk związaną ze zbliżającymi się wyborami, mimo że nie ma jeszcze prawnych możliwości prowadzenia legalnej kampanii wyborczej.
Sławomir Zawada - screen Tv Republika

Dobra zmiana po zgorzelecku

Polityka
piątek, 30 marca 2018, 10:34
To nieprawda, że pierwszy milion trzeba ukraść. Wystarczy zapisać się do PiSu.

Zobacz również