NaStyku.pl

30 lat wolności

Pamiętajmy o tej wspaniałej karcie naszej historii i przy następnych obchodach bądźmy razem, bo są to naprawdę niezapomniane chwile. Połączmy się wszyscy, polubmy na powrót przy Mazurku Dąbrowskiego.
Święto wolności w Gdańsku. 30 lat po 4 czerwca 1989 r.
Święto wolności w Gdańsku. 30 lat po 4 czerwca 1989 r.

W 2019 roku, w 20. rocznicę zakończenia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów miałam okazję razem z młodzieżą z „Emilki” przeprowadzić lekcję historii przy Okrągłym Stole, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Była to inicjatywa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, któremu bardzo zależało na podkreśleniu znaczenia wydarzeń sprzed 20 lat. Pokojowe przemiany w Polsce (co w naszej historii nie często się zdarzało) doprowadziły nie tylko do upadku komunizmu w Europie, obalenia muru berlińskiego, ale również do olbrzymich przeobrażeń społecznych.
W 30. rocznicę obchodów, już bez młodzieży, ale razem z dorosłą córką pojechałam do Gdańska, żeby znaleźć się w centrum wydarzeń związanych z obchodami. To były niezapomniane dni, które pokazały, że możemy jako Polacy być razem, uśmiechać się do siebie i nie dzielić na PiS i anty PiS.
Organizatorzy obchodów, a szczególnie Miasto Gdańsk, stworzyło taką Stefę Społeczną, która zadowoliła każdego, kto chciał spędzić ten czas w Gdańsku. Można było skupić się na ocenie 30 lat wolności (tak, właśnie wolności), którą otrzymaliśmy po pierwszych częściowo wolnych wyborach, której dokonali politycy i działacze. Ale można też było spotkać się z Agnieszką Holland, Szymonem Hołownią, księdzem Bonieckim, byłym prezesem TK sędzią Stępniem, czy dowiedzieć się więcej co to jest FAIRTADE, usłyszeć, że demokracja jest kobietą i jaką moc mają kobiety. Albo też pochylić się na losem zwierząt (Otwarte Klatki) i pomyśleć o losie Naszej Planety. Można było również posłuchać  dobrej literatury.
Tak! To było święto Wolności, Demokracji i Wszystkich Polaków! Szkoda tylko, że  zostało tak zmarginalizowane przez władzę, a szczególnie tych, którzy 30 lat temu walczyli właśnie o te wartości.
Wróćmy do tych pięknych idei, za które ginęli i byli więzieni stoczniowcy, górnicy i Szary Człowiek.Pamiętajmy o tej wspaniałej karcie naszej historii i przy następnych obchodach bądźmy razem, bo są to naprawdę niezapomniane chwile. Połączmy się wszyscy, polubmy się na powrót przy Mazurku Dąbrowskiego.

Polecam Dorota Tyniec 

 

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również