NaStyku.pl

Dolnośląski Budżet Obywatelski 2020. Można zgarnąć nawet 20 tys. zł na realizację projektu!

Przed nami V edycja dolnośląskiego budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”.
Dolnośląski Budżet Obywatelski 2020
Dolnośląski Budżet Obywatelski 2020

Wzorem poprzedniego roku, w tegorocznej edycji będą możliwe do realizacji projekty z siedmiu obszarów tematycznych: sportowe, turystyczne, kulturalne, wspierające działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, działania na rzecz seniorów i rozwój rzemiosła. Dolnoślązacy będą mogli współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji o finansowaniu wybranych projektów. Po raz piąty będziemy mieli możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu.

Kwota przeznaczona w tym roku na Dolnośląski Budżet Obywatelski wynosi 1,35 mln złotych. Nowością jest wydłużony czas na zgłaszanie projektów, teraz chętni mają na to aż miesiąc.

Tegoroczny budżet to podobnie jak rok temu siedem obszarów tematycznych. Na sport i kulturę, przeznaczyliśmy po 400 tysięcy złotych. Turystyka to pula 200 tysięcy złotych. W obszarze działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz działań na rzecz seniorów do dyspozycji jest po 100 tysięcy złotych. Natomiast na rozwój rzemiosła przekażemy 50 tysięcy złotych. Każdy projekt może liczyć na maksymalne dofinansowanie do 20 tysięcy złotych – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Tak jak do tej pory Dolny Śląsk został podzielony na 5 subregionów: jeleniogórski, legnicki, wałbrzyski, wrocławski oraz miasto Wrocław, a każdy z nich będzie dysponować identyczną pulą 270 tysięcy złotych. Wnioski będzie można składać od połowy lutego do połowy marca.

Następnie organizator daje sobie czas na przyjmowanie ewentualnych odwołań, a między 5 a 20 maja odbędzie się głosowanie nad projektami, które przeszły weryfikację formalną. Rozstrzygnięcie głosowania planowane pod koniec maja.

Warunki formalne składania wniosków:

  • projekt powinien dotyczyć zadań własnych i kompetencji województwa;
  • projekt nie może mieć charakteru inwestycyjnego lub infrastrukturalnego;
  • projekt powinien być zrealizowany do końca 2020 roku;
  • projekt może być zgłoszony przez pełnoletnich mieszkańców województwa dolnośląskiego;
  • projekty składa się na formularzu elektronicznym dostępnym na stronie internetowej www.aktywny.dolnyslask.pl;
  • do złożenia projektu potrzebna jest lista poparcia podpisana przez przynajmniej 50 pełnoletnich osób.

Warunki głosowania:

  • głosowanie będzie odbywać się przez stronę www.aktywny.dolnyslask.pl w dedykowanej zakładce, uruchomionej po weryfikacji wniosków;
  • głosować mogą osoby, mieszkańcy województwa dolnośląskiego, które w dniu głosowania ukończyły 16 rok życia;
  • każdy głos zostanie potwierdzony wysłaniem wiadomości sms do głosującego (wiadomość ta jest dla głosującego bezpłatna);

W drugim etapie zwycięskie pomysły z I etapu zostaną zlecone do realizacji organizacjom pozarządowym jako zadania publiczne. Ogłoszenie otwartego konkursu ofert nastąpi między 2 a 22 czerwca, a bezpośrednio potem nastąpi weryfikacja ofert i rozstrzygnięcie konkursu które zaplanowano na 5 lipca. Do końca roku będzie czas na zrealizowanie dofinansowanego zadania – informuje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Zeszłoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Projektów, na które można było oddać swoje głosy było 162, a w samym głosowaniu oddano prawie 45 tysięcy głosów. W efekcie dofinansowano 74 zadania na łączną kwotę 1,33 mln złotych

Subregionu jeleniogórski obejmuje miasto Jelenia Góra oraz powiaty: jeleniogórski, kamiennogórski, lwówecki, lubański, zgorzelecki i bolesławiecki;

Szczegółowe informacje na stronie www.aktywny.dolnyslask.pl

Dolnośląski Budżet Obywatelski 2020

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również