O bezpieczeństwie
Władze powiatu zgorzeleckiego oraz burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu regularnie odbywają wirtualne spotkania z komendantami policji, straży granicznej i straży pożarnej oraz pracownikami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wideokonferencje umożliwiają stałą koordynację działań oraz dostosowanie ich do aktualnych wyzwań i potrzeb.
Służby mundurowe przypominają przede wszystkim o nakazie zasłaniania ust i nosa oraz obowiązkowym korzystaniu z aplikacji mobilnej „Kwarantanna domowa” przez osoby objęte kwarantanną.
Wyspecjalizowane jednostki powiatu zgorzeleckiego stale udzielają ponadto telefonicznych porad psychologicznych (rodzaj poradnictwa, numery telefonów i godziny przyjęć znajdziesz tutaj).
Warto pamiętać, że decyzje dotyczące otwierania i zamykania przejść granicznych, zasad odbywania kwarantanny czy objęcia izolacją osób pracujących w Niemczech i Czechach są podejmowane na szczeblu rządowym.
Zadaniem samorządów jest pośredniczenie w informowaniu mieszkańców, tworzenie ograniczeń spowalniających rozprzestrzenianie się epidemii w nadzorowanych urzędach i jednostkach, a także przekazywanie swoich uwag, sugestii i pomysłów przedstawicielowi rządu w terenie – wojewodzie. Starosta zgorzelecki stale apeluje m.in. o szczególne uwzględnienie trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się pracownicy i przedsiębiorcy na trójstyku granic.
O wsparciu przedsiębiorców
W środę o rozwiązaniach przyjętych w tarczy antykryzysowej, propozycjach ich nowelizacji oraz realizacji wniosków wiceminister pracy Alina Nowak rozmawiała ze starostą Arturem Bielińskim, wicestarostą Mirosławem Fiedorowiczem, członkiem zarządu Ireneuszem Owsikiem oraz zastępcą dyrektora PUP-u Martą Idzik.
Od dwóch tygodni przedsiębiorcy mogą wnioskować o przyznanie wsparcia z różnych instrumentów tarczy antykryzysowej. Rozpoczęto już wypłatę wsparcia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy świadczenia postojowego.
Usługi realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy to:
- Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych
- Dofinansowanie części części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych
O sytuacji w domach pomocy społecznej
Dzień później, w czwartek, online obradował również Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego. Efektem prowadzonych rozmów będzie wypracowanie wspólnego stanowiska do wojewody dolnośląskiego. Dotyczyć będzie ono problemów z zaopatrzeniem w odzież ochronną personelu domów pomocy społecznej i pracowników służby zdrowia, a także finansowania zadań zleconych przez wojewodę w ramach walki z koronawirusem.
Władze powiatu z zaniepokojeniem obserwują dramatyczną niekiedy walkę z epidemią jaka toczy się w DPS-ach w całej Polsce. W trzech domach pomocy społecznej w powiecie zgorzeleckim aktualna sytuacja jest stabilna. W „Jędrku”, „Ostoi” i „Jutrzence” nie odnotowano zachorowań na koronawirusa.