NaStyku.pl

Więcej patroli policji i szereg rozmów, w tym z MSZ. Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz podjął działania w sprawie korków

Od października Niemcy prowadzą wzmożone kontrole graniczne w związku z przemytem i nielegalną imigracją. Niestety ma to negatywny wpływ dla Zgorzelca. Kilkukrotnie miasto było sparaliżowane przez tworzące się korki do granicy.
fot. Redakcja
fot. Redakcja

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w okresie między Bożym Narodzeniem, a Sylwestrem, Zgorzelec znów może zostać sparaliżowany, ze względu na dużą liczbę osób, która w tym czasie będzie chciała dojechać do Niemiec. Na autostradzie A4, na przejściu granicznym w Jędrzychowicach kolejny raz mogą utworzyć się spore korki, a tym samym część kierowców zdecyduje się na przekroczenie granicy w Zgorzelcu. 

Przypomnijmy o podobnej sytuacji w okresie Wszystkich Świętych, kiedy nasze miasto zostało praktycznie sparaliżowane przez samochody stojące w wielogodzinnym korku do przejścia granicznego na moście Jana Pawła II. 

Burmistrz Zgorzelca, Rafał Gronicz podjął szereg rozmów by jak najbardziej zminimalizować skutki wzmożonego ruchu na granicy w najbliższym czasie. Jedno ze spotkań odbyło się na początku grudnia. Wówczas w Urzędzie Miasta Görlitz o problemie Rafał Gronicz, rozmawiał z  Nadburmistrzem Octavianem Ursu oraz dyrektorem Inspektoratu Policji Federalnej w Ludwigsdorfie Olafem Töteberg. 

Dyskutowano o możliwościach poprawy codziennych procedur związanych z kontrolami pojazdów, którymi pracownicy firm i zakładów działających w Europa-Mieście dojeżdżają do pracy i z pracy, aby maksymalnie ograniczyć powstawanie w Zgorzelcu korków paraliżujących ruch.

- Zwróciłem uwagę na to, że kontrole wybranych samochodów odbywają się w ciągu stojących do granicy samochodów. To znaczy, że kontrolowany pojazd nie jest ściągany na boczny pas, co powinno mieć miejsce. Wprowadzenie chociaż takiej zmiany już upłynniłoby ruch na polsko-niemieckiej granicy - wyjaśnia Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca. - O pomoc w tej sprawie zwróciłem się również do Straży Granicznej, Policji, a także do Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówi.  

Jak dodaje burmistrz, rozmawiał również z Komendantem Powiatowej Policji w Zgorzelcu o możliwości wprowadzenia dodatkowych patroli. Takie mają wyjechać na ulice Zgorzelca właśnie w okresie między Bożym Narodzeniem, a Sylwestrem. 

- Mieszkańcy Zgorzelca zgłosili mi wiele niebezpiecznych sytuacji w związku z paraliżem miastem m.in. jazdę pod prąd, blokowanie wjazdów do posesji, blokowanie skrzyżowań, a nawet jazdę po chodnikach. Naprawdę rozumiem frustrację mieszkańców Zgorzelca, stąd prośba o dodatkowe monitorowanie sytuacji przez policję - mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. 

Burmistrz zwraca się też z ogromną prośbą do samych mieszkańców.

 - Drodzy Państwo, jeśli możecie w tym okresie świąteczno-noworocznym, zrezygnować z poruszania się samochodem i wybrać spacer będą bardzo wdzięczny. Korzystajmy w tym czasie z samochodów jak najrzadziej aby zminimalizować skutki wzmożonego ruchu na granicy. Wiem, że to trudna sytuacja ale naprawdę pracuję nad rozwiązaniem tego problemu - mówi Rafał Gronicz. 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również