Koncesja na wydobycie węgla brunatnego w KWB Turów wygasła 30 kwietnia. Początkowo PGE starało się o jej przedłużenie do 2044 r. Rozstrzygnięcia nie było, więc spółka skorzystała z innej ścieżki i złożyła wniosek do ministra klimatu o umożliwienie wydobycia przez najbliższe 6 lat, na co otrzymała zgodę.
Decyzja ta nie podoba się naszym południowym sąsiadom, którzy protestują przeciwko dalszemu wydobyciu. Czesi wskazują, że dalsza działalność kopalni wpływa na zanik wody w przygranicznych miejscowościach. Z tym argumentem się zgadzają się władze PGE, powołując międzynarodowe zespoły specjalistów, które monitorują poziom wód podziemnych.
Sprawą interesuje się Unia Europejska. Czesi zebrali 13 tys. podpisów pod petycją o „zminimalizowaniu wpływu kopalni i elektrowni Turów na zdrowie ludzi i środowisko”. Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj stanął po stronie największego w regionie przedsiębiorcy i zachęca mieszkańców do podpisania petycji.
Jeśli dojdzie do cofnięcia zezwolenia na wydobywanie węgla, oznacza to katastrofę ekonomiczną i ubóstwo w przyszłości dla wielu mieszkańców. Teraz jest ten czas gdzie musimy bronić naszych miejsc pracy dla dobra regionu – zaznacza Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj.
Apel Wójta Gminy Zgorzelec
Szanowni Państwo
Zwracam się z prośbą o wsparcie akcji poparcia petycji kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów. Mając na względzie jak bardzo ważną rolę ma dla mieszkańców naszego regionu kopalnia i elektrownia Turów, proszę o włączenie się akcji zbierania podpisów pod petycją. Petycja wraz z podpisami zostanie skierowana do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen.
Przez wiele lat kompleks wydobywczo-energetyczny Turów służy mieszkańcom naszego regionu. To dzięki kopalni i elektrowni możemy żyć godnie i bezstresowo. Czeskie organizacje ekologiczne wsparte 13 tys. podpisów mieszkańców z Kraju Libereckiego chcą aby cofnąć zgodę na wydobywanie węgla w naszej kopalni. Według czeskich ekologów poprzez wydobycie węgla zabieramy wodę z przygranicznych miejscowości w Czechach.
W ubiegłym roku kopalnia Turów wydobyła 5 mln ton węgla brunatnego, a niedalekie kopalnie w czeskim zagłębiu Most i Solkov wydobyły 40 mln ton i nie ma to żadnego wpływu na poziom lustra wody.
Jeśli dojdzie do cofnięcia zezwolenia na wydobywanie węgla, oznacza to katastrofę ekonomiczną i ubóstwo w przyszłości dla wielu mieszkańców. Teraz jest ten czas gdzie musimy bronić naszych miejsc pracy dla dobra regionu.
Zachęcam do zaangażowania się w akcję poparcia petycji i zebrania jak największej liczby podpisów od mieszkańców naszej gminy.
Listy do podpisania znajdują się w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy Zgorzelec.
List do Komisji Europejskiej w sprawie poparcia dla elektrowni i kopalni Turów