NaStyku.pl

Akcja poparcia dla elektrowni i kopalni Turów

Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj włączył się w akcję poparcia dla elektrowni i kopalni Turów. Samorządowiec zachęca do składania podpisów pod petycją, która zostanie skierowana do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen.
Kopalnia Turów / fot. PGE
Kopalnia Turów / fot. PGE

Koncesja na wydobycie węgla brunatnego w KWB Turów wygasła 30 kwietnia. Początkowo PGE starało się o jej przedłużenie do 2044 r. Rozstrzygnięcia nie było, więc spółka skorzystała z innej ścieżki i złożyła wniosek do ministra klimatu o umożliwienie wydobycia przez najbliższe 6 lat, na co otrzymała zgodę.

Decyzja ta nie podoba się naszym południowym sąsiadom, którzy protestują przeciwko dalszemu wydobyciu. Czesi wskazują, że dalsza działalność kopalni wpływa na zanik wody w przygranicznych miejscowościach. Z tym argumentem się zgadzają się władze PGE, powołując międzynarodowe zespoły specjalistów, które monitorują poziom wód podziemnych.

Sprawą interesuje się Unia Europejska. Czesi zebrali 13 tys. podpisów pod petycją o „zminimalizowaniu wpływu kopalni i elektrowni Turów na zdrowie ludzi i środowisko”. Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj stanął po stronie największego w regionie przedsiębiorcy i zachęca mieszkańców do podpisania petycji. 

Jeśli dojdzie do cofnięcia zezwolenia na wydobywanie węgla, oznacza to katastrofę ekonomiczną i ubóstwo w przyszłości dla wielu mieszkańców. Teraz jest ten czas gdzie musimy bronić naszych miejsc pracy dla dobra regionu – zaznacza Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj.

 Apel Wójta Gminy Zgorzelec

Szanowni Państwo

 

Zwracam się z prośbą o wsparcie akcji poparcia petycji kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów. Mając na względzie jak bardzo ważną rolę ma dla mieszkańców naszego regionu kopalnia i elektrownia Turów, proszę o włączenie się akcji zbierania podpisów pod petycją. Petycja wraz z podpisami zostanie skierowana do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen.

 

Przez wiele lat kompleks wydobywczo-energetyczny Turów służy mieszkańcom naszego regionu. To dzięki kopalni i elektrowni możemy żyć godnie i bezstresowo. Czeskie organizacje ekologiczne wsparte 13 tys. podpisów mieszkańców z Kraju Libereckiego chcą aby cofnąć zgodę na wydobywanie węgla w naszej kopalni. Według czeskich ekologów poprzez wydobycie węgla zabieramy wodę z przygranicznych miejscowości w Czechach.

 

W ubiegłym roku kopalnia Turów wydobyła 5 mln ton węgla brunatnego, a niedalekie kopalnie w czeskim zagłębiu Most i Solkov wydobyły 40 mln ton i nie ma to żadnego wpływu na poziom lustra wody.

 

Jeśli dojdzie do cofnięcia zezwolenia na wydobywanie węgla, oznacza to katastrofę ekonomiczną i ubóstwo w przyszłości dla wielu mieszkańców. Teraz jest ten czas gdzie musimy bronić naszych miejsc pracy dla dobra regionu.

 

Zachęcam do zaangażowania się w akcję poparcia petycji i zebrania jak największej liczby podpisów od mieszkańców naszej gminy.

 

Listy do podpisania znajdują się w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy Zgorzelec.

 

List do Komisji Europejskiej w sprawie poparcia dla elektrowni i kopalni Turów

List do Komisji Europejskiej w sprawie poparcia dla elektrowni i kopalni Turów

List do Komisji Europejskiej w sprawie poparcia dla elektrowni i kopalni Turów

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Miasto Zgorzelec

Przedstawiciele Zgorzelca na szczycie w Kijowie

Polityka
poniedziałek, 24 kwietnia 2023, 09:47
Burmistrz Rafał Gronicz wraz z dwuosobową delegacją uczestniczył w Szczycie Miast i Regionów „Partnerstwo dla wiktorii”. Międzynarodowe wydarzenie zorganizowane z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Ukrainy Volodymyra Zelenskiego odbyło się w Kijowie.

Zobacz również

Otwarte spotkanie z Maciejem Laskiem w Zgorzelcu
Polityka
wtorek, 28 marca 2023, 15:54

Maciej Lasek w Zgorzelcu

Smoleńsk, ale nie tylko. Warto przyjść i posłuchać. Wstęp wolny....
fot. UMWD
Polityka
środa, 15 marca 2023, 10:20

Pociąg wróci do Bogatyni

Trzy dolnośląskie projekty kolejowe zostaną zrealizowane z dofinansowaniem w ramach...