NaStyku.pl

Burmistrz Rafał Gronicz i wójt Piotr Machaj sprzeciwiają się organizacji majowych wyborów prezydenckich

Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz oraz Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj dołączyli do grona samorządowców, którzy sprzeciwiają się organizacji wyborów prezydenckich w terminie, czyli 10 maja 2020 r.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Na 10 maja 2020 r. zaplanowane są wybory prezydenckie. Władze nie wprowadzają stanu nadzwyczajnego, a tym samym nie zmieniają terminu wyborów. W nocy z piątku na sobotę przegłosowano zmiany Kodeksie wyborczym, dzięki którym osoby przebywające na kwarantannie oraz powyżej 60. roku życia będą mogły głosować korespondencyjnie, bez wychodzenia.

Samorządowcy z różnych zakątków Polski sprzeciwiają się organizacji wyborów w terminie. Obawiają się o zdrowie i życie swoich mieszkańców – wyborców oraz członków komisji wyborczych. Dzisiaj do tego grona dołączyli samorządowcy z naszego powiatu – burmistrz Rafał Gronicz oraz wójt Piotr Machaj.

Wysłałem dzisiaj do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie apel o przesunięcie terminu wyborów na czas, kiedy będzie je można bezpiecznie przygotować i przeprowadzić. Dla mnie hasło "Zostańmy w domu" to nie pusty frazes – poinformował Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.

Z kolei wójt Piotr Machaj w swoim oświadczeniu napisał, że nie jest w stanie – zresztą jak każdy inny samorząd w kraju zapewnić wyborcom jak również swoim pracownikom odpowiedniego stanu bezpieczeństwa.

Samorządy już wcześniej, bo 20 marca, zwróciły uwagę na fakt, że przeprowadzenie wyborów w maju ze względu na pandemię koronawirusa będzie bardzo trudne. Związek Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich wskazał na kilkanaście problemów - m.in. na skompletowanie składów obwodowych komisji wyborczych, odbycie szkoleń, zabezpieczenie wyborców i członków komisji, czy samą obsługę wyborów.

Aktualna ocena: 3,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Rejestracja w BDO ma wiele korzyści.

Co to jest BDO i dlaczego warto się zarejestrować?

Polityka
środa, 29 listopada 2023, 09:03
BDO, czyli Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, to system rejestracji podmiotów wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami.

Zobacz również