NaStyku.pl

Czy ktoś pomyślał o polskich uczniach uczących się po niemieckiej stronie?

- Czy Polska umożliwi polskim uczniom zdawanie matur, powrót do szkół i kontynuację nauki (przyp. red. w Niemczech)? – pyta w burmistrz Rafał Gronicz w liście wystosowanym do Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.
Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz
Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz

Sytuacja na polsko-niemieckim i polsko-czeskim pograniczu zaostrza się. W piątek (24.04) protestowali pracownicy transgraniczni, którzy zostali odcięci od rodzin, pracy oraz przyjaciół. Domagali się otwarcia granic i zniesienia obowiązku dwutygodniowej kwarantanny, którą muszą odbywać przy każdym wjeździe do Polski. Przypominamy, że kontrole na granicy przedłużono do 3 maja, natomiast kwarantanna obowiązuje do północy 26 kwietnia – jednak może zostać wydłużona.

W trudnej sytuacji postawieni zostali także rodzice i opiekunowie uczniów uczących się po niemieckiej stronie. Już wiadomo, że szkoły w Saksonii, a więc i w Goerlitz będą stopniowo „odmrażane” (rocznikami szkolnymi). W pierwszej kolejności do szkolnych ław powrócą uczniowie ostatnich klas m.in. maturalnych. Ci, przystąpią do pierwszych egzaminów już 30 kwietnia. Zajęcia dydaktyczne dla starszych roczników ruszą prawdopodobnie z początkiem maja.

Czy Polska umożliwi polskim uczniom zdawanie matur, powrót do szkół i kontynuację nauki? – pyta burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, w liście wystosowanym 24 kwietnia do Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.

Tej kwestii nikt nie przedyskutował z władzami samorządowymi. Rząd wydaje się też być głuchy na głosy mieszkańców pogranicza. Maturzyści, dzięki szybkiej reakcji szkoły zostali zwolnieni z kwarantanny w Niemczech, ale po powrocie do domu obowiązuje ich kwarantanna w Polsce. Trwają działania mające na celu ich zwolnienie, w czym pomaga Dolnośląski Kurator Oświaty. Niestety pozostaje jeszcze grupa około 50-60 uczniów kształcących się w Augustum-Annen-Gymnasium w Goerlitz, którzy nie wiedzą czy będą mogli wrócić do szkoły.

Jako nieletni nie mogą przecież sami zamieszkać w Niemczech, rodziny nie są też przygotowane do takiego wyzwania finansowego jak lokum dla dziecka, które do domu często ma bliżej niż Pan z gmachu ministerstwa na warszawską Pragę – zwraca uwagę burmistrz Rafał Gronicz.

List burmistrza Rafała Gronicza do Misnistra Edukacji Dariusza Piontkowskiego w sprawie polskich uczniów uczących się po niemieckiej szkole

List burmistrza Rafała Gronicza do Misnistra Edukacji Dariusza Piontkowskiego w sprawie polskich uczniów uczących się po niemieckiej szkole

List burmistrza Rafała Gronicza do Misnistra Edukacji Dariusza Piontkowskiego w sprawie polskich uczniów uczących się po niemieckiej szkole

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również