NaStyku.pl

Eurowybory 2019 w pigułce: Okręgi wyborcze i zasady głosowania

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 w powiecie zgorzeleckim. Przypominamy podstawowe zasady udziału w tych wyborach oraz lokalne obwody wyborcze wraz z adresami obsługujących je lokali wyborczych.
Do urn pójdziemy 26 maja 2019 r.
Do urn pójdziemy 26 maja 2019 r.

Dlaczego warto głosować?

Polacy wybiorą 52 przedstawicieli, którzy do 2024 r. będą reprezentować ich w Parlamencie Europejskim. Głosując w wyborach europejskich wpływasz na kształt unijnego prawa w dziedzinach, które bezpośrednio wpływają na Twoje codzienne życie: energetyce, ochronie środowiska, prawach konsumenta, handlu w Internecie, podróżach, itd. To wybrani przez Ciebie posłowie będą podejmować decyzje o unijnych dyrektywach i rozporządzeniach oraz będą rozstrzygać dylematy z nimi związane. Zadbaj, żeby rozwiązali je po Twojej myśli.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Kiedy i kto może głosować?

Wybory do euro parlamentu odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 r. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7.00-21.00. Czynne prawo wyborcze, tj. prawo wybierania przysługuje każdemu Polakowi, który skończył 18 lat oraz posiada aktualny dowód osobisty. Aby wziąć udział w wyborach nie trzeba zgłaszać wcześniej zamiaru głosowania, ponieważ spisy wyborców, na podstawie rejestru wyborców, sporządzają z urzędu poszczególne gminy. Pamiętajmy jednak, że aby głosować w innej gminie należy zadbać o dopisanie się do rejestru wyborców w tamtejszym urzędzie gminy. Możliwość głosowania korespondencyjnego dostępna jest wyłącznie dla wyborców niepełnosprawnych, którzy mogą też głosować przez pełnomocnika. Z pomocy pełnomocnika mogą korzystać również wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 75 lat.

Gdzie głosować?

Na potrzeby wyborów do Parlamentu Europejskiego Polskę podzielono na 13 okręgów wyborczych. Powiat zgorzelecki znalazł się okręgu nr 12, który obejmuje swoim zasięgiem województwa dolnośląskie i opolskie (OKW Wrocław). Głosowanie odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej. Wykaz lokalnych obwodów i lokali wyborczych dostępny jest na następnych stronach.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Lista kandydatów z województwa dolnośląskiego i opolskiego

Jak oddać ważny głos?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak "x" (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć. Gdy wyborca w ramach jednej listy kandydatów, jednego komitetu wyborczego, postawi dwa lub trzy krzyżyki, to głos będzie oddany na kandydata na pierwszym miejscu. Jeśli wyborca postawiłby znak "x" przy nazwiskach w różnych komitetach wyborczych na różnych listach, to głos będzie nieważny.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Dorota Baranowska "siódemką" w wyborach do Sejmu

Dorota Baranowska siódemką w wyborach do Sejmu RP

Polityka
czwartek, 22 sierpnia 2019, 16:29
Dorota Baranowska będzie reprezentować Zgorzelec i powiat zgorzelecki na listach Koalicji Obywatelskiej w październikowych wyborach do Sejmu RP. Wystartuje z pozycji nr 7.
Przyznanie promes z projektu Odnowa Dolnośląskiej Wsi oraz na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych

Promesy dla Sulikowa, Węglińca i Gminy Zgorzelec

Polityka
środa, 07 sierpnia 2019, 09:16
Gmina Sulików, Węgliniec i Zgorzelec otrzymały kolejne promesy. Pieniądze wykorzystane zostaną w realizacji projektów w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi oraz na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych.

Zobacz również