NaStyku.pl

Hołownia: Recepta Polski 2050 dla Turowa

W ocenie Szymona Hołowni do końca roku musi powstać plan sprawiedliwej transformacji dla regionu turoszowskiego.
Hołownia: Recepta Polski 2050 dla Turowa
Hołownia: Recepta Polski 2050 dla Turowa

Zakończenie negocjacji z Czechami, szybkie opracowanie planu sprawiedliwej transformacji dla regionu turoszowskiego oraz ekspresowe wynegocjowanie umowy społecznej dla górników węgla brunatnego - to trzy główne postulaty, które liderzy Polski 2050 przedstawili podczas konferencji prasowej w Bogatyni w pobliżu elektrowni Turów.

Po pierwsze rząd musi zrobić wszystko, by jak najszybciej osiągnąć ugodę z Czechami i zagwarantować wycofanie skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)” - mówił lider Polski 2050 Szymon Hołownia. - To oczywiste, że trzeba respektować wyroki Trybunału Europejskiego, ale nie możemy zamknąć kopalni i  elektrowni. To jest technicznie niewykonalne, bo wywoła dramatyczne reperkusje w regionie. Powinniśmy niestety płacić Czechom, ale jak najkrócej - do momentu, w którym jak najszybciej uzyskamy porozumienie.

W jego ocenie do końca roku musi powstać plan sprawiedliwej transformacji dla regionu turoszowskiego.

Plan, który pokaże jak w najbliższych latach przekwalifikować ludzi, jak sprawić, żeby nikt nie stracił zajęcia, mógł nadal utrzymywać swoje rodziny. Bez tego planu region nie otrzyma pieniędzy. A może to być nawet 1 mld zł z unijnego Funduszu  Sprawiedliwej Transformacji - podkreślał Szymon Hołownia

Trzecie, konieczne działanie to, według Szymona Hołowni, pilne  rozpoczęcie negocjacji umowy społecznej dla górników węgla brunatnego i sektorów z nim powiązanych.

Rząd zawarł taką umowę dla sektora węgla kamiennego. Dlaczego pominął brunatny? Umowa społeczna musi pozwolić na to, by przeprowadzić polską energetykę z opartej w 70 % na węglu do opartej w identycznej proporcji na odnawialnych źródłach energii- podsumował Szymon Hołownia.

Plan sprawiedliwej transformacji dla regionu powinien powstać możliwie szybko, ale powinien być przygotowany rzetelnie – mówił Michał Kobosko, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Przedstawił konkretne rozwiązania. - W powiecie musi powstać centrum kompetencji, którego głównym zadaniem byłoby przeszkolenie górników, pracowników branży okołogórniczej i elektrowni np. na instalatorów OZE czy wykonawców termomodernizacji. Takie centrum powinno być sfinansowane przez budżet centralny i PGE. Aby zapewnić tworzenie rynku pracy dla wysoko wykwalifikowanych osób, widzimy potrzebę w powiecie centrum badawczo-rozwojowego zielonych źródeł energii oraz inkubatora technologii transformujących regiony pokopalniane - mówił Michał Kobosko.

Jego zdaniem warto rozważyć wprowadzenie dochodu gwarantowanego na poziomie pensji minimalnej dla pracowników odchodzących z kopalni w formie zachęcającej do aktywizacji zawodowej, aż do osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego. Michał Kobosko podkreślił, że przedstawione szczegółowe rozwiązania dla Turowa są zgodne z planem dojścia do neutralności klimatycznej “ Polska Na Zielonym Szlaku” Polski 2050. 

Dzisiaj przez cały dzień w ramach kampani letniej Polski 2050 #PoznajmySię Szymon Hołownia i Michał Kobosko będą rozmawiać o przedstawionych propozycjach z mieszkańcami powiatu zgorzeleckiego. Po nich posłowie koła parlamentarnego Polski 2050 złożą zapytanie do rządu, w którym będą domagać się odpowiedzi na zadane podczas konferencji pytania: kiedy powstanie plan transformacji oraz kiedy rząd usiądzie do rozmów i negocjowania umowy społecznej.

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również