Zakończenie negocjacji z Czechami, szybkie opracowanie planu sprawiedliwej transformacji dla regionu turoszowskiego oraz ekspresowe wynegocjowanie umowy społecznej dla górników węgla brunatnego - to trzy główne postulaty, które liderzy Polski 2050 przedstawili podczas konferencji prasowej w Bogatyni w pobliżu elektrowni Turów.
Po pierwsze rząd musi zrobić wszystko, by jak najszybciej osiągnąć ugodę z Czechami i zagwarantować wycofanie skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)” - mówił lider Polski 2050 Szymon Hołownia. - To oczywiste, że trzeba respektować wyroki Trybunału Europejskiego, ale nie możemy zamknąć kopalni i elektrowni. To jest technicznie niewykonalne, bo wywoła dramatyczne reperkusje w regionie. Powinniśmy niestety płacić Czechom, ale jak najkrócej - do momentu, w którym jak najszybciej uzyskamy porozumienie.
W jego ocenie do końca roku musi powstać plan sprawiedliwej transformacji dla regionu turoszowskiego.
Plan, który pokaże jak w najbliższych latach przekwalifikować ludzi, jak sprawić, żeby nikt nie stracił zajęcia, mógł nadal utrzymywać swoje rodziny. Bez tego planu region nie otrzyma pieniędzy. A może to być nawet 1 mld zł z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - podkreślał Szymon Hołownia
Trzecie, konieczne działanie to, według Szymona Hołowni, pilne rozpoczęcie negocjacji umowy społecznej dla górników węgla brunatnego i sektorów z nim powiązanych.
Rząd zawarł taką umowę dla sektora węgla kamiennego. Dlaczego pominął brunatny? Umowa społeczna musi pozwolić na to, by przeprowadzić polską energetykę z opartej w 70 % na węglu do opartej w identycznej proporcji na odnawialnych źródłach energii- podsumował Szymon Hołownia.
Plan sprawiedliwej transformacji dla regionu powinien powstać możliwie szybko, ale powinien być przygotowany rzetelnie – mówił Michał Kobosko, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Przedstawił konkretne rozwiązania. - W powiecie musi powstać centrum kompetencji, którego głównym zadaniem byłoby przeszkolenie górników, pracowników branży okołogórniczej i elektrowni np. na instalatorów OZE czy wykonawców termomodernizacji. Takie centrum powinno być sfinansowane przez budżet centralny i PGE. Aby zapewnić tworzenie rynku pracy dla wysoko wykwalifikowanych osób, widzimy potrzebę w powiecie centrum badawczo-rozwojowego zielonych źródeł energii oraz inkubatora technologii transformujących regiony pokopalniane - mówił Michał Kobosko.
Jego zdaniem warto rozważyć wprowadzenie dochodu gwarantowanego na poziomie pensji minimalnej dla pracowników odchodzących z kopalni w formie zachęcającej do aktywizacji zawodowej, aż do osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego. Michał Kobosko podkreślił, że przedstawione szczegółowe rozwiązania dla Turowa są zgodne z planem dojścia do neutralności klimatycznej “ Polska Na Zielonym Szlaku” Polski 2050.
Dzisiaj przez cały dzień w ramach kampani letniej Polski 2050 #PoznajmySię Szymon Hołownia i Michał Kobosko będą rozmawiać o przedstawionych propozycjach z mieszkańcami powiatu zgorzeleckiego. Po nich posłowie koła parlamentarnego Polski 2050 złożą zapytanie do rządu, w którym będą domagać się odpowiedzi na zadane podczas konferencji pytania: kiedy powstanie plan transformacji oraz kiedy rząd usiądzie do rozmów i negocjowania umowy społecznej.