30 sierpnia Komisja Europejska podała do publicznej wiadomości pierwszą listę transgranicznych projektów dotyczących energii odnawialnej (CB OZE), które według jej oceny kwalifikują się do dofinansowania w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF) Na liście tej znalazły się trzy projekty, dotyczące łącznie siedmiu krajów UE:
- hybrydowy morski park wiatrowy pomiędzy Estonią i Łotwą
- transgraniczna sieć ciepłownicza oparta na OZE między Niemcami a Polską
- projekt produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych we Włoszech, Hiszpanii
i Niemczech w celu konwersji, transportu i wykorzystania zielonego wodoru przez Holandię
i Niemcy
To świetna wiadomość. Wiele lat temu nasze miasta postawiły na współpracę, widząc w tym szansę na rozwój. Wspólny projekt, dzięki któremu mieszkańcy obu naszych miast będą mogli cieszyć się z neutralnego klimatycznie ciepła, wytwarzanego w Zgorzelcu i za pośrednictwem wspólnej infrastruktury dostarczanego do domów w Görlitz jest zgodny z unijną polityką klimatyczną, a przy tym korzystny dla obu miast, bo podzielimy się kosztami eksploatacji i utrzymania wspólnej sieci. Myślę, że to właśnie ten wielopoziomowy potencjał naszego projektu dostrzegła Komisja Europejska – mówi burmistrz Rafał Gronicz.
Nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu dodaje:
Wybór naszego projektu, jako jednego z trzech w całej Europie, nie był rzeczą oczywistą. To bardzo pozytywny sygnał i ważny kamień milowy na drodze do pomyślnej realizacji naszej inicjatywy. Wraz z podaniem do publicznej wiadomości, projekt zamieszczono na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Dostaliśmy wiatr w żagle. Teraz partnerzy projektu mają otwartą drogę do pomyślnego udziału w przyszłych naborach programu CEF w okresie dofinansowania 2021-2027.
875 mln euro na wsparcie rozwoju energii odnawialnej
W ramach instrumentu CEF, w okresie finansowania 2021-2027, na projekty transgraniczne z obszaru energii odnawialnej Unia Europejska przeznaczy ze swojego budżetu łącznie 875 mln euro, przy czym – w razie potrzeby - kwota ta może w tym okresie zostać zwiększona o dodatkowe 44 mln euro. Pierwszy nabór wniosków projektowych w ramach CEF zapowiedziano na grudzień 2022 r.
fot. Miasto Zgorzelec
Uczestnicy uroczystego podpisania Listu intencyjnego o współpracy ws. dostaw ciepła neutralnego klimatycznie. Od lewej Matthias Block, prezes zarządu Stadtwerke Görlitz AG, Thomas Schmidt, saksoński minister ds. rozwoju regionalnego, Octavian Ursu, nadburmistrz Goerlitz, Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca, Wolfram Günther, saksoński minister ds. energii, ochrony klimatu, środowiska i rolnictwa oraz Grzegorz Bicki, prezes zarządu Zgorzeleckiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.