NaStyku.pl

Komisja Europejska żąda od Polski dowodu na zatrzymanie wydobycia w KWB Turów

Komisja Europejska wystosowała do polskiego rządu pismo, w którym prosi o pilne dostarczenie dowodów na tymczasowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Brak dowodów skutkować będzie wysyłaniem wezwań do zapłaty kar.
Nowa koparka K-20 (RAMB) w KWB Turów / fot. PGE GiEK SA
Nowa koparka K-20 (RAMB) w KWB Turów / fot. PGE GiEK SA

Pismem z dnia 19 października 2021 r. Komisja zwróciła się do Polski o przekazanie informacji, w jaki sposób zamierza zastosować się do nakazu o środkach tymczasowych. Ponadto zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie Komisji dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział McPhie na konferencji prasowej w Brukseli.

Wg zapowiedzi rzecznika, jeśli dowód nie zostanie dostarczony, to Komisja Europejska zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar za każdy dzień zwłoki.

Do tej decyzji odniósł się wczoraj premier Mateusz Morawiecki.

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7% naszego systemu elektroenergetycznego - podkreślił szef rządu.

Jego zdaniem trudno, by Polska "pozbawiała ciepła dziesiątek tysięcy mieszkańców, tysięcy pracowników pozbawiała pracy, a prądu pozbawiała miliony polskich gospodarstw domowych".

(…) Pytam Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu: czy chcecie państwo, żeby ludzie marzli w zimie, żeby zostali pozbawieni prądu w miesiącach zimowych. Ja jako premier rządu na pewno się na coś takiego nie mogę się zgodzić" - podkreślił.

Natomiast w poniedziałek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk poinformował, że wznowienie rozmów z Czechami w sprawie Turowa to kwestia „najbliższych dni, najwyżej dwóch tygodni”.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również