NaStyku.pl

Martin Půta: Ministrowie i premierzy Republiki Czeskiej i Rzeczypospolitej Polskiej powinni jak najszybciej wrócić do negocjacji

Przedstawiciele samorządów z Czech i Polski nagrali we wtorek krótki filmowy apel o wznowienie negocjacji ws. Turowa i wypracowanie rozwiązania, które zakończy spór.
Przedstawiciele samorządów z Czech i Polski nagrali krótki filmowy apel o wznowienie negocjacji ws. Turowa
Przedstawiciele samorządów z Czech i Polski nagrali krótki filmowy apel o wznowienie negocjacji ws. Turowa

Oświadczenie hejtmana Martina Půty: Ministrowie i premierzy Republiki Czeskiej i Rzeczypospolitej Polskiej powinni jak najszybciej wrócić do negocjacji

„Niestety negocjacje międzyrządowe w sprawie porozumienia polsko-czeskiego nie skończyły się zapowiadanym porozumieniem. Utknęły przy jednej kwestii spornej, którą jest czas trwania umowy bilateralnej, w którym żadna ze stron nie będzie miała możliwości wypowiedzieć tej umowy. Logiczny warunek, który postawiła Republika Czeska jest taki, żeby umowa przez cały okres wydobycia węgla gwarantowała dotrzymanie wszystkich zawartych w niej wymogów technicznych.

Sankcje finansowe nałożone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie rozwiążą sytuacji na granicach, w ich wyniku nie powstanie ani ściana filtracyjna dla zatrzymania wód gruntowych, ani bariera przeciwhałasowa, nie zostaną też podjęte działania zapobiegające obniżeniu gruntu i zapyleniu. Należy przypomnieć, że skarga Czech, którą rozstrzyga Europejski Trybunał Sprawiedliwości, nie dotyczy definitywnego zaprzestania wydobycia, ale skarga ta dotyczy sposobu, w jaki rozszerzono i przedłużono wydobycie.

Z zaniepokojeniem również śledzę, jak niektóre osoby po stronie czeskiej i polskiej, które w ogóle nie były obecne przy negocjacjach, wraz z wybranymi mediami, dolewają oliwę do ognia i wypowiadają się na ten temat i wprowadzają dezorientację odnośnie tego, co faktycznie działo się podczas negocjacji.

Jestem głęboko przekonany, że negocjacje grup eksperckich, ministrów środowiska i obu premierów zostaną jak najszybciej wznowione. Tylko obustronnie dotrzymywane porozumienie, które będzie do zaakceptowania przez Czechy i Polskę, może rozwiązać sytuację na dłuższą metę.”

 

Martin Půta,
hetman Kraju Libereckiego

 

W reakcji na zaistniałą sytuację burmistrzowie zainteresowanych miast i gmin z Republiki Czeskiej i Rzeczypospolitej Polskiej we wspólnie nagranym filmiku wzywają rządy obu krajów oraz ekspertów do jak najszybszego powrotu do stołu negocjacyjnego.

 

Do apelu dołączyli:

Martin Půta, hejtman Kraju Libereckiego
Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego

Václav Židek, radny ds. środowiska i rolnictwa Kraju Libereckiego
Artur Bieliński, starosta powiatu Zgorzelec
Josef Horinka, burmistrz miasta Hrádek nad Nisou
Wojciech Dobrołowicz, burmistrz miasta Bogatynia
Michael Canov, senator Kraju Libereckiego i burmistrz miasta Chrastava
Rafał Gronicz, burmistrz miasta Zgorzelec
Jiří Stodůlka, burmistrz miasta Frýdlant
Vladimír Stříbrný, burmistrz gminy Heřmanice

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również