NaStyku.pl

Nie będzie remontu drogi Opolno-Zdrój-Bogatynia

Podczas marcowej sesji Rady Powiatu Zgorzeleckiego złożyła ślubowanie nowa radna, niepokoje radnych wzbudziły projekty uchwał zmian w wieloletniej prognozie finansowej oraz budżecie powiatu zgorzeleckiego.
W sesji uczestniczyło 17 radnych.
W sesji uczestniczyło 17 radnych.

Wiktoria Rataj jest nową radną powiatu zgorzeleckiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Będzie sprawować mandat do zakończenia kadencji, w październiku tego roku. Rataj zastąpiła Konrada Wysockiego, który ze względu na objęcie stanowiska zastępcy burmistrza miasta i gminy Bogatynia musiał zrzec się mandatu radnego.

Podczas sprawozdania starosty z pracy zarządu między sesjami radna Małgorzata Sokołowska zwróciła uwagę, że starostwo wprowadza w błąd mieszkańców publikując na stronie internetowej informacje, że całość prac związanych z budową mostu granicznego Pieńsk-Deschka zakończy się w 2019 roku, co jest niemożliwe ponieważ obecnie są prowadzone tylko prace planistyczne (niezwiązane stricte z rozpoczęciem budowy obiektu). Dopiero po wnikliwej analizie DSDiK przedstawi trzy warianty posadowienia mostu.

W punkcie zmiany uchwały nr XLII/272/2017 Rady Powiatu Zgorzeleckiego z dnia 29 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej powiatu zgorzeleckiego na lata 2018-2032 swoje zaniepokojenie w imieniu Klubów Radnych Niezależnych wyraził Andrzej Tyc. – Przypomnę, że w trakcie uchwalania budżetu na rok 2018, radny Daniel Fryc wskazywał na "wydmuszkowaty" charakter niektórych zadań inwestycyjnych. Po raz pierwszy w historii powiatu zgorzeleckiego na taką skalę wycofuje się wielomilionowe zadania, których "wydmuszkowość" została właśnie potwierdzona. Nasz niepokój budzi również inna informacja, a mianowicie te uzgodnienia, o których mówiła starosta, że były w trakcie przygotowania podczas uchwalania budżetu, polegały na tym, że gminy wskazywały inne zadania, które są w stanie sfinansować, a nie te, które zostały im wskazane, stąd też nie wyrażały zgody na udział w dofinansowaniu zaproponowanych zadań. W tej sytuacji ten kredyt zaufania został nadszarpnięty. My wszyscy radni z Klubu Radnych Niezależnych głosowaliśmy za przyjęciem budżetu. W obecnej sytuacji niestety nie możemy poprzeć tych zmian, ponieważ nie dość, że rozmijają się z tymi wyjaśnieniami, to dodatkowo naruszają istotne interesy mieszkańców powiatu zgorzeleckiego - mówił. Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu.

W punkcie zmian w budżecie na rok 2018 starosta Urszula Ciupak poinformowała, że niepokoje radnych może wzbudzać wycofanie się z inwestycji remontu drogi powiatowej 2361D relacji Opolno-Zdrój – Bogatynia. Ta droga w najbliższym czasie na pewno nie zostanie wyremontowana. Powodem tego jest decyzja bogatyńskich radnych, którzy podczas marcowej sesji rady miasta i gminy wycofali się z partycypacji w kosztach przebudowy tej trasy. Za przyjęciem uchwały w zmian budżecie na rok 2018 opowiedziało się 12 radnych, 4 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu.

W interpelacjach i zapytaniach radnych Artur Bieliński zapytał o to, na jakim etapie znajduje się przebudowa budynków przy ul. Waryńskiego w Bogatyni, które mają zostać przystosowane do stworzenia trzech odrębnych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Starostwo jest już po przetargu, do którego zgłosił się tylko jeden wykonawca z ofertą przekraczającą 7 mln zł. Starostwo zabezpieczyło na ten cel ponad 3 mln zł. Przetarg zostanie unieważniony i prawdopodobnie niedługo zostanie ogłoszony kolejny.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Octavian Ursu i Rafał Gronicz / fot. CDU-Stadtverband Görlitz

Przyszła współpraca Görlitz i Zgorzelca

Polityka
czwartek, 07 lutego 2019, 13:32
O tym jak zatrzymać i przyciągnąć młodych ludzi do Europamiasta Görlitz/Zgorzelec rozmawiali w poniedziałek (04.02.) Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca i Octavian Ursu (CDU), kandydat na nadburmistrza Görlitz oraz poseł Landtagu Saksonii.

Zobacz również