Sejm większością głosów przyjął uchwałę ograniczającą handel w niedziele. Za głosowało 254 posłów, 156 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Od 1 marca 2018 r. sklepy będą otwarte tylko w dwie niedziele w miesiącu (pierwszą i ostatnią). Zakaz handlu zostanie także utrzymany w dni ustawowo wolne od pracy. Od 2019 r. będziemy mieli możliwość zrobienia zakupów tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 r. zakaz ma obowiązywać prawie we wszystkie niedziele. Wyjątkiem będą weekendy przed świętami. W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godziny 14.00.
Są jednak wyjątki. Zakaz handlu nie będzie dotyczył m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, na stacjach paliw, w punktach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi oraz kuponami do gier losowych.
Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych. Zakaz nie będzie obowiązywać również na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.
Właściciel, który zdecyduje się otworzyć sklep w niedzielę niepracującą, będzie musiał osobiście stanąć za ladą. Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.