NaStyku.pl

Organizacje samorządowe Turowa apelują o sprawiedliwą transformację dla kompleksu PGE

Dziś o godz. 14:00 odbyło się posiedzenie Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, w sprawie przyszłości kopalni i elektrowni Turów.
Dyskusja na temat petycji za utrzymaniem działalności Turowa
Dyskusja na temat petycji za utrzymaniem działalności Turowa

Stanowisko polskie przedstawiane było przez Stowarzyszenie Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu (ZKlaster), które jest odpowiedzialne za stworzenie i przesłanie petycji do Komisji. Przypomnijmy, że pismo o utrzymaniu działalności Turowa, w najbliższej przyszłości podpisało ponad 30 tys. mieszkańców regionu. Była to odpowiedź na wcześniejszą petycję Czechów, którą podpisało blisko 13 tys. osób.

Poza przedstawicielami ZKlastra oraz Grupy PGE w dyskusji wzięli też udział europosłowie Anna Zalewska i Kosma Złotowski oraz Jarosław Duda.

Podkreślić należy, że przedstawiona petycja w obronie kompleksu energetycznego Turów nie ma na celu polemiki z petycją czeską, ale odnosi się do czasu o który potrzebny jest na transformację regionu. Lokalna społeczność zdaje sobie sprawę z tego, iż zamknięcie kopalni i elektrowni Turów jest nieuniknione i odbędzie się prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat. Już dziś spada ilość produkowanej energii a wraz z tym negatywne oddziaływanie na środowisko i jest to proces naturalny. Obecnie z 1,5 GW mocy dostępnej elektrownia produkuje jedynie około 400 MW.

Strona polska zaznaczyła, że region już obecnie jest w procesie transformacji z monokultury gospodarczej, związanej z węglem brunatnym, w stronę produkcji OZE. Widać to między innymi po liczbie inwestycji, które prowadzone są w Turoszowie. Jednakże aktualnie nie jesteśmy gotowi do zamknięcia kompleksu z dnia na dzień. Lokalne samorządy podpisały dokument o przyjęciu Zielonego Ładu jako scenariusza dla regionu, pomimo tego , że region został pominięty w Aneksie D Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Samorządowcy nie mają bezpośredniego wpływu na PGE jako właściciela kompleksu, ale uważają, że kompleks powinien pracować dopóki region nie będzie w pełni gotowy do transformacji energetycznej. A nie będzie gotowy, jeśli nie będzie wystarczająco dużo zielonego prądu oraz funduszy na zaplanowane dla regionu projekty strategiczne.

Współpraca ponad podziałami

Sprawę aktywnie wspierają też europosłowie Anna Zalewska, Kosma Złotowski i Jarosław Duda, którzy wzięli udział w dzisiejszej debacie oraz posłanka Zofia Czernow.

Chcę zwrócić uwagę przede wszystkim na niesprawiedliwą próbę blokowania przyszłej działalności kompleksu Turów – podczas gdy Czesi protestują przeciwko dalszemu funkcjonowaniu turoszowskiego kompleksu, w tym samym czasie i w Czechach, i Niemczech działają znacznie większe kopalnie węgla brunatnegomówiła Europoseł Anna Zalewska. Opisała też prace instytucji badających wpływ kompleksu Turów na zasoby wodne w Czechach.

Kosma Złotowski podkreślił aspekt związany z potencjalną utratą miejsc pracy przy likwidacji kompleksu z dnia na dzień. Europoseł Jarosław Duda apelował o wdrożenie strategii transformacji regionu, która będzie przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom odejścia od węgla.

Dobry kierunek, jaki obrał Turów potwierdzają również osoby bezpośrednio zaangażowane w projekt Sprawiedliwej Transformacji na poziomie europejskim.

Jesteście doskonale przygotowani do nieuchronnych zmian, jakie w najbliższych latach zachodzić będą w Europie i w Polsce- pochwalił samorządy z obszaru Turowa, prof. Jerzy Buzek, trzy tygodnie temu, podczas spotkania online zorganizowanego przez poseł Zofię Czernow.

Dyskusja na temat petycji za utrzymaniem działalności Turowa

Nie słyszałem, by jakikolwiek z polskich regionów, a nawet regionów niemieckich, czy czeskich, był na poziomie lokalnym przygotowany tak kompleksowo do wyzwań, które przed nim stoją. To zaawansowanie, jakie widzę u Was, to fantastyczny argument, którego będę używał. Jesteście doskonale przygotowani! - podkreślił były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Dzisiejsze spotkanie pokazało, że otwiera się szansa na rozwiązanie konfliktu w strategicznym regionie, na styku ziem polskich, niemieckich i czeskich. Obszar ma szanse na kontynuacje wdrażania planów transformacyjnych przygotowanych przez samorządowców.

Na początku tego tygodnia, do Klastra Zgorzeleckiego, jako lidera transformacji Turowa i inicjatora petycji, wpłynęło pismo informujące że ta, zostaje skierowana do najważniejszych instytucji UE w celu rozpatrzenia. Komisja Petycji uznała sprawę za bardzo ważna dla całej społeczności UE i poinformowała o skierowaniu jej do najważniejszych instytucji. Poza samym Parlamentem UE, mowa między innymi o: Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Komisji Środowiska, Społeczeństwa Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również