NaStyku.pl

PGE: w Bogatyni o przyszłości regionów górniczych – trójstronna debata we współpracy z samorządami

W piątek 9 lipca 2021 r. w Bogatyni odbędzie się debata „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”, organizowana z inicjatywy PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zwałowisko zewnętrzne KWB Turów / fot. PGE GiEK S.A.
Zwałowisko zewnętrzne KWB Turów / fot. PGE GiEK S.A.

Jej uczestnicy będą rozmawiać o wspólnych wyzwaniach, jakie czekają samorządy i lokalne społeczności tych regionów w obliczu transformacji energetycznej.

Transformacja energetyczna i związane z nią zakończenie eksploatacji kopalni węgla brunatnego rodzi kolejne pytania, dotyczące przyszłości obszaru położonego u styku granic Polski, Czech i Niemiec. Region, w ogromnej mierze związany z przemysłem wydobywczym, staje w obliczu ogromnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Tym bardziej, że w bliskim otoczeniu Turowa funkcjonuje 9 kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – 5 na terenie Czech i 4 w Niemczech. O perspektywach dla samorządów i lokalnych mieszkańców, a także potencjale współpracy regionów w tych procesach, będą rozmawiali uczestnicy debaty organizowanej przez PGE Polską Grupę Energetyczną: „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”.

Transformacja energetyczna w sposób szczególny wpłynie na życie dziesiątek tysięcy osób - pracowników przemysłu wydobywczego oraz energetyki węglowej, ich rodzin i mieszkańców regionu. Wierzymy, że ze wsparciem lokalnych samorządów uda się zbudować platformę współpracy i stworzyć ponadnarodowe rozwiązania w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Od tego zależy wspólna przyszłość dla regionu trójstyku granic – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Debata, którą poprowadzi prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, odbędzie się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Wezmą w niej udział samorządowcy i eksperci z dziedziny energetyki z Polski, Czech i Niemiec.

Społeczności zamieszkujące region trójstyku granic, związane ze sobą wyjątkową wspólnotą doświadczeń, powinny odegrać kluczową rolę w jego transformacji. Jesteśmy przekonani, że  rolą samorządowców, jako bezpośrednich przedstawicieli lokalnej społeczności, jest odpowiedzialne budowanie przyszłości dla nich oraz otoczenia, w którym żyją i pracują. Udział w zbliżającej się debacie jest ważnym krokiem w kierunku sprawiedliwej transformacji dla  mieszkańców i lokalnej gospodarki – mówi Piotr Roman, Prezydent Miasta Bolesławiec, prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa.

Uczestnicy debaty wezmą udział w dwóch panelach – pierwszym, poświęconym transgranicznej współpracy gospodarczo-środowiskowej, oraz drugim, omawiającym temat zagospodarowania kapitału ludzkiego w regionie przechodzącym transformację. Obu panelom towarzyszyć będzie sesja pytań i odpowiedzi. Debata będzie transmitowana na kanale Facebook Grupy PGE.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również