NaStyku.pl

Pierwsza rozprawa przed TSUE w sprawie kopalni Turów. Kiedy można spodziewać się wyroku?

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zakończyła się pierwsza rozprawa w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dot. działalności Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” w Bogatyni.
Rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE ws. KWB Turów / fot. MKiŚ
Rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE ws. KWB Turów / fot. MKiŚ

We wtorek (9.11) przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu ruszyła rozprawa dotycząca skargi Czechów na działalność KWB „Turów” w Bogatyni. Pierwszy dzień nie przyniósł rozstrzygnięcia – odbyło się jedynie wysłuchanie stron.

Podczas trwającej ponad 3 godziny rozprawy, czeski pełnomocnik oskarżył Polskę o złamanie unijnych przepisów środowiskowych przy przedłużeniu koncesji na dalsze funkcjonowanie odkrywki w Turowie. Stwierdził także, że przy wydawaniu decyzji, nie uwzględniono obaw mieszkańców miejscowości przygranicznych związanych z gwałtownym opadaniem wód gruntowych.

Możemy porównać liczby, które były przewidziane w modelach hydrologicznych z tymi które są w rzeczywistości. Widzimy bardzo jasno, że woda opada szybciej niż przewidywano to przed laty – powiedział dziennikarzom Martin Smolek, wiceminister spraw zagranicznych Czech.

Polska odpierała te zarzuty, uznając argumenty strony czeskiej za bezzasadne.

Dziś przed TSUE przedstawiliśmy nasze stanowisko w odpowiedzi na skargę Republiki Czeskiej dotyczące funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego. Wskazywaliśmy na wiele konkretnych argumentów, które bardzo dobrze udokumentowaliśmy. Mamy nadzieję na szybkie zakończenie tego sporu przed TSUE – podkreślił Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju.

Następnym etapem formalnym ws. kopalni Turów jest wydanie opinii przez rzecznika generalnego oraz wydanie wyroku w sprawie. Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony powinno to nastąpić w pierwszym kwartale 2022 r.

Wyroku możemy spodziewać się na początku przyszłego roku. O ile w ogóle zapadnie – bo gdyby wcześniej Polska i Czechy porozumiały się, a Praga wycofała swoją skargę, to unijny sąd może nigdy nie wydać orzeczenia.

W trakcie rozprawy nie wspomniano o prowadzonych od maja negocjacjach między Polską a Czechami. Jednak po, pełnomocnicy obu stron zapewniali, że porozumienie jest na wyciągnięcie ręki. Ale nawet jeśli do niego dojdzie, to Polska będzie musiała zapłacić kary za nie wstrzymanie czasowe wydobycia w KWB Turów. Komisja Europejska wysłała pierwsze wezwanie do uiszczenia kary w wysokości 15 mln euro za pierwszy okres nie przestrzegania postanowienia unijnego trybunału. Jeśli Polska nie zapłaci do końca grudnia, to Komisja Europejska zapowiada, że potrąci te pieniądze z unijnych funduszy dla naszego kraju.

Do dziś rachunek za Turów wynosi już ponad 25,7 mln euro, czyli około 119 mln zł.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również