NaStyku.pl

Porozmawiaj z kandydatami Wiosny do Parlamentu Europejskiego

W najbliższą środę 3 kwietnia 2019 r. mieszkańcy Zgorzelca będą mieli okazję porozmawiać z Krzysztofem Śmiszkiem oraz Martą Lempart – kandydatami Wiosny do Parlamentu Europejskiego. Sprawdź szczegóły ich wizyty!
Krzysztof Śmiszek i Marta Lempart
Krzysztof Śmiszek i Marta Lempart

W okręgu dolnośląsko-opolskim "jedynką" Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest Krzysztof Śmiszek, "szósta" na liście jest Marta Lempart. Kandydaci w najbliższą środę (3 kwietnia) przyjadą do Zgorzelca, by porozmawiać z mieszkańcami.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00 przy Krzyżu Milenijnym u zbiegu ul. Armii Krajowej i Boh. II Wojska Polskiego. Później Krzysztof Śmiszek i Marta Lempart ruszą w miasto ul. Czachowskiego, Daszyńskiego i dalej wzdłuż Nysy Łużyckiej. Będzie można ich także spotkać na Wyspiańskiego (Manhattan) i Ujeździe.

Krzysztof Śmiszek

Polski prawnik, doktor nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości. Pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego – ogólnopolskiego stowarzyszenia prawników i prawniczek działających na rzecz równości i niedyskryminacji. Honorowy przewodniczący tej organizacji.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2003), absolwent Podyplomowego Studium Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego (2006). W latach 2003–2005 prawnik w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn Izabeli Jarugi-Nowackiej i Magdaleny Środy, gdzie zajmował się analizą i praktycznym stosowaniem ustawodawstwa antydyskryminacyjnego, ekspert polskich organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji (m.in. wieloletni szef Grupy Prawnej Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii). W latach 2008–2010 pracował w Brukseli jako prawnik i koordynator programowy w EQUINET – Europejskiej Sieci Współpracy Urzędów ds. Równego Traktowania. W latach 2010 r. i 2012 r. wykładowca w ramach studiów podyplomowych Gender Studies na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011–2016 pracownik Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Trener praw człowieka Rady Europy w ramach programu HELP (Human Rights Education for Legal Professionals) Rady Europy. Od 2014 r. członek Europejskiej Sieci Ekspertów Prawnych w Dziedzinie Niedyskryminacji.

  • Od 2011 prowadzi gościnne wykłady w Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze.
  • W 2016 uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji UW na podstawie rozprawy pt. Europejski standard równości a prawo polskie. Aspekt materialny i instytucjonalny napisanej pod kierunkiem Mirosława Wyrzykowskiego stopień doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo, specjalność: prawo europejskie.
  • W 2017 został członkiem rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego.
  • Od 2017 roku sekretarz redakcji międzynarodowego pisma prawniczego Anti-Discrimination Law Review.
  • Od 2017 roku wykładowca na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
  • W 2018 r. stypendysta University of Michigan, the Weiser Center for Europe and Eurasia. Prowadził gościnne wykłady m.in. na University of Toronto oraz na The University of Texas at Austin.
  • W 2019 zaangażował się w działalność partii Wiosna.

Marta Lempart

Inicjatorka Czarnego Poniedziałku - Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3 października 2016, czyli masowych czarnych protestów w 150 miastach przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Liderka ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet, walczącego o prawa kobiet i Polskę naprawdę dla wszystkich, w której prawa człowieka są podstawą demokracji, a nie "tematem zastępczym", odkładanym na wieczne potem.

Jedna z liderek obywatelskiej opozycji demokratycznej, współorganizatorka protestów w obronie niezależności sądownictwa, przeciw pedofilii w Kościele, w obronie praw osób z niepełnosprawnościami, uczestniczka blokad antyfaszystowskich. Jednocześnie - prawniczka, legislatorka, była dyrektorka w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, współautorka ustawy o języku migowym i innych przepisów dostosowujących polskie prawo do Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i przepisów UE dotyczących pomocy publicznej na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

Certyfikowana z zakresu tworzenia budżetu państwa w układzie zadaniowym i do pracy na wysokich stanowiskach państwowych (Ministerstwo Finansów, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej).

Wykształcenie i najważniejsze certyfikaty:

  • wykształcenie wyższe prawnicze, podyplomowe studia z zarządzania projektami, rozpoczęte MBA Executive
  • egzamin potwierdzający kwalifikacje do pracy na wysokich stanowiskach państwowych (Krajowa Szkoła Administracji Publicznej)
  • międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami PRINCE2
  • certyfikat Ministerstwa Finansów
  • ukończony kurs budżetowania zadaniowego w administracji publicznej dla dyrektorów finansowych jednostek budżetowych i głównych księgowych resortów

Najważniejsze pełnione funkcje:

  • zastępczyni dyrektora w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych)
  • dyrektorka Wydziału Programowania i Realizacji Zadań w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Najważniejsze sukcesy:

  • ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się - współautorka, szefowa zespołu rządowego, potem główna legislatorka strony społecznej (jako przedstawicielka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym wywalczyłam uwzględnienie w ustawie uprawnień osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu)
  • przeprowadzenie zmiany systemu finansowania organizacji pozarządowych przez PFRON (wdrożenie systemu konkursowego w miejsce programu „Partner”, 30% wskaźnik nowych organizacji w systemie)
  • Ogólnopolski Strajk Kobiet – inicjatorka i krajowa koordynatorka Czarnego Poniedziałku 3 października 2016 (masowych protestów w 150 miastach w Polsce przeciw zakazowi aborcji), liderka ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet, organizującego masowe protesty i inne działania w ponad 100 miastach w Polsce (Czarny Wtorek, Czarny Piątek, #BabyShoesRemember, protesty w obronie niezależności sądownictwa, blokady antyfaszystowskie, Dzień Supermatki wsparcie protestu RON)
  • Międzynarodowy Strajk Kobiet – jedna z inicjatorek i koordynatorka sieci kobiet organizujących akcje w 60 krajach świata 8 marca każdego roku (pierwszy MSK odbył się w 2017)
  • pierwszy we Wrocławiu komercyjny (deweloperski) remont kamienicy do rozbiórki, pierwsze na Dolnym Śląsku osiedle domów energooszczędnych w standardzie NF40 (jako prezeska zarządu firmy deweloperskiej)

Obszary kompetencji:

  • polityka społeczna, w tym prawa kobiet, system wsparcia i prawa osób z niepełnosprawnościami
Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również