W okręgu dolnośląsko-opolskim "jedynką" Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest Krzysztof Śmiszek, "szósta" na liście jest Marta Lempart. Kandydaci w najbliższą środę (3 kwietnia) przyjadą do Zgorzelca, by porozmawiać z mieszkańcami.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00 przy Krzyżu Milenijnym u zbiegu ul. Armii Krajowej i Boh. II Wojska Polskiego. Później Krzysztof Śmiszek i Marta Lempart ruszą w miasto ul. Czachowskiego, Daszyńskiego i dalej wzdłuż Nysy Łużyckiej. Będzie można ich także spotkać na Wyspiańskiego (Manhattan) i Ujeździe.
Krzysztof Śmiszek
Polski prawnik, doktor nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości. Pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego – ogólnopolskiego stowarzyszenia prawników i prawniczek działających na rzecz równości i niedyskryminacji. Honorowy przewodniczący tej organizacji.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2003), absolwent Podyplomowego Studium Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego (2006). W latach 2003–2005 prawnik w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn Izabeli Jarugi-Nowackiej i Magdaleny Środy, gdzie zajmował się analizą i praktycznym stosowaniem ustawodawstwa antydyskryminacyjnego, ekspert polskich organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji (m.in. wieloletni szef Grupy Prawnej Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii). W latach 2008–2010 pracował w Brukseli jako prawnik i koordynator programowy w EQUINET – Europejskiej Sieci Współpracy Urzędów ds. Równego Traktowania. W latach 2010 r. i 2012 r. wykładowca w ramach studiów podyplomowych Gender Studies na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011–2016 pracownik Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Trener praw człowieka Rady Europy w ramach programu HELP (Human Rights Education for Legal Professionals) Rady Europy. Od 2014 r. członek Europejskiej Sieci Ekspertów Prawnych w Dziedzinie Niedyskryminacji.
- Od 2011 prowadzi gościnne wykłady w Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze.
- W 2016 uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji UW na podstawie rozprawy pt. Europejski standard równości a prawo polskie. Aspekt materialny i instytucjonalny napisanej pod kierunkiem Mirosława Wyrzykowskiego stopień doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo, specjalność: prawo europejskie.
- W 2017 został członkiem rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego.
- Od 2017 roku sekretarz redakcji międzynarodowego pisma prawniczego Anti-Discrimination Law Review.
- Od 2017 roku wykładowca na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
- W 2018 r. stypendysta University of Michigan, the Weiser Center for Europe and Eurasia. Prowadził gościnne wykłady m.in. na University of Toronto oraz na The University of Texas at Austin.
- W 2019 zaangażował się w działalność partii Wiosna.
Marta Lempart
Inicjatorka Czarnego Poniedziałku - Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3 października 2016, czyli masowych czarnych protestów w 150 miastach przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Liderka ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet, walczącego o prawa kobiet i Polskę naprawdę dla wszystkich, w której prawa człowieka są podstawą demokracji, a nie "tematem zastępczym", odkładanym na wieczne potem.
Jedna z liderek obywatelskiej opozycji demokratycznej, współorganizatorka protestów w obronie niezależności sądownictwa, przeciw pedofilii w Kościele, w obronie praw osób z niepełnosprawnościami, uczestniczka blokad antyfaszystowskich. Jednocześnie - prawniczka, legislatorka, była dyrektorka w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, współautorka ustawy o języku migowym i innych przepisów dostosowujących polskie prawo do Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i przepisów UE dotyczących pomocy publicznej na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.
Certyfikowana z zakresu tworzenia budżetu państwa w układzie zadaniowym i do pracy na wysokich stanowiskach państwowych (Ministerstwo Finansów, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej).
Wykształcenie i najważniejsze certyfikaty:
- wykształcenie wyższe prawnicze, podyplomowe studia z zarządzania projektami, rozpoczęte MBA Executive
- egzamin potwierdzający kwalifikacje do pracy na wysokich stanowiskach państwowych (Krajowa Szkoła Administracji Publicznej)
- międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami PRINCE2
- certyfikat Ministerstwa Finansów
- ukończony kurs budżetowania zadaniowego w administracji publicznej dla dyrektorów finansowych jednostek budżetowych i głównych księgowych resortów
Najważniejsze pełnione funkcje:
- zastępczyni dyrektora w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych)
- dyrektorka Wydziału Programowania i Realizacji Zadań w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Najważniejsze sukcesy:
- ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się - współautorka, szefowa zespołu rządowego, potem główna legislatorka strony społecznej (jako przedstawicielka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym wywalczyłam uwzględnienie w ustawie uprawnień osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu)
- przeprowadzenie zmiany systemu finansowania organizacji pozarządowych przez PFRON (wdrożenie systemu konkursowego w miejsce programu „Partner”, 30% wskaźnik nowych organizacji w systemie)
- Ogólnopolski Strajk Kobiet – inicjatorka i krajowa koordynatorka Czarnego Poniedziałku 3 października 2016 (masowych protestów w 150 miastach w Polsce przeciw zakazowi aborcji), liderka ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet, organizującego masowe protesty i inne działania w ponad 100 miastach w Polsce (Czarny Wtorek, Czarny Piątek, #BabyShoesRemember, protesty w obronie niezależności sądownictwa, blokady antyfaszystowskie, Dzień Supermatki wsparcie protestu RON)
- Międzynarodowy Strajk Kobiet – jedna z inicjatorek i koordynatorka sieci kobiet organizujących akcje w 60 krajach świata 8 marca każdego roku (pierwszy MSK odbył się w 2017)
- pierwszy we Wrocławiu komercyjny (deweloperski) remont kamienicy do rozbiórki, pierwsze na Dolnym Śląsku osiedle domów energooszczędnych w standardzie NF40 (jako prezeska zarządu firmy deweloperskiej)
Obszary kompetencji:
- polityka społeczna, w tym prawa kobiet, system wsparcia i prawa osób z niepełnosprawnościami