NaStyku.pl

Powiat zgorzelecki może liczyć na wsparcie Jarosława Dudy

Senator RP Jarosław Duda odwiedził Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, gdzie rozmawiał z samorządowcami o możliwościach rozszerzenia współpracy na Trójstyku, a także niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Starosta Artur Bieliński, senator Jarosław Duda, przewodnicząca rady powiatu Małgorzata Sokołowska i Jan Michalski
Starosta Artur Bieliński, senator Jarosław Duda, przewodnicząca rady powiatu Małgorzata Sokołowska i Jan Michalski

Senator i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie Jarosław Duda spotkał się dzisiaj (20.05) z władzami powiatu zgorzeleckiego. Wizyta była okazją do zapoznania się z działaniami samorządu, jego potrzebami i planami na przyszłość. Zarówno starosta Artur Bieliński, jak i przewodnicząca rady powiatu Małgorzata Sokołowska poruszyli temat transgranicznej współpracy i możliwościach jej rozszerzenia. Chodzi konkretnie o to, aby umożliwić trzem sąsiadującym państwom (Polsce, Niemcom i Czechom) realizację wspólnych unijnych projektów. Tutaj pojawił się pomysł utworzenia międzynarodowej uczelni wyższej w naszym regionie oraz stworzenia tzw. "projektu mostowego", który polegałby na odtworzeniu dawnych połączeń (kojowych, drogowych i mostowych).

Jako, że jesteśmy na Trójstyku chcielibyśmy móc realizować projekty trójstronne, a nie jak do tej pory dwustronne (polsko-niemieckie, polsko-czeskie i odwrotnie). Chcielibyśmy realizować projekty polsko-niemiecko-czeskie. To znacznie poszerzyłoby paletę naszych możliwości – zaznaczył Artur Bieliński, Starosta Powiatu Zgorzeleckiego.

 

Jarosław Duda zadeklarował, że w Parlamencie Europejskim pochyli się nad problemami regionów.

(…) Istotną kwestią jest pokazanie tego specyficznego subregionu w kontekście realizacji Strategii Sudety 2030. Będę zabiegał o to, aby środki unijne nie były kierowane tylko do dużych centrów, ale trafiały do mniejszych miejscowości (…) – mówił.

Program zawarty w tzw. sześciopaku Dudy zawiera także:

  • rozwój Dolnego Śląska w równym tempie dzięki realizacji Strategii Sudety 2030,
  • pozyskanie środków unijnych na budowę kolei, dróg ekspresowych i mostów,
  • realizację programów pozwalających usunąć smog z naszego regionu,
  • pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
  • wdrożenie programów ułatwiających życie seniorom,
  • poprawę edukacji, rozwój przedsiębiorczości, promocję gospodarki oraz rolnictwa Dolnego Śląska.

Jarosław Duda w Zgorzelcu

Co realnie Dolny Śląsk będzie mógł zyskać w Parlamencie Europejskim? Na pewno dobrą reprezentację, która będzie dbała o kwestie związane z nową perspektywą budżetową. Reprezentację, która będzie zabiegać, aby te środki trafiły do Polski, a tym samym do Dolnego Śląska i Opolszczyzny – regionów, które reprezentuję – podkreślił kandydat do PE. – Możliwe do wynegocjowania 100 miliardów złotych z unijnego budżetu będziemy mogli zadedykować tym obszarom, które tego wsparcia potrzebują oraz na realizację innych zagadnień takich jak: reforma służby zdrowia, profesjonalny program szybkiej diagnostyki chorób nowotworowych, czy walkę ze smogiem – dodał.

Rekomendacji senatorowi udzielili starosta Artur Bieliński oraz Jan Michalski, którzy mówili, że obecność takich ludzi jak Jarosław Duda w PE będzie gwarantem obecności Polski w Unii Europejskiej i współpracy z lokalnymi samorządami.

Później Jarosław Duda udał się do Bogatyni, gdzie spotkał się z burmistrzem Wojciechem Błasiakiem, który również wyraził poparcie dla jego kandydatury.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również