NaStyku.pl

Przyszła współpraca Görlitz i Zgorzelca

O tym jak zatrzymać i przyciągnąć młodych ludzi do Europamiasta Görlitz/Zgorzelec rozmawiali w poniedziałek (04.02.) Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca i Octavian Ursu (CDU), kandydat na nadburmistrza Görlitz oraz poseł Landtagu Saksonii.
Octavian Ursu i Rafał Gronicz / fot. CDU-Stadtverband Görlitz
Octavian Ursu i Rafał Gronicz / fot. CDU-Stadtverband Görlitz

Potrzebujemy innowacyjnych projektów gospodarczych i młodych mieszkańców – podkreślał Octavian Ursu. Samorządowcy byli zgodni, że jest to bardzo ważne dla obu stron. - Dlatego chcemy stworzyć dobre warunki do mieszkania i pracy, czy to po polskiej, czy po niemieckiej stronie – mówił Gronicz.

Jednym z pomysłów jest pomoc młodym przedsiębiorcom i stworzenie dogodnych warunków dla statrupów, czyli nowo tworzonych firm. W tym celu po niemieckiej stronie powstałyby przestrzenne biura do coworkingu, z których z powodzeniem mogliby korzystać także Polacy. W Görlitz żyje już około 3,8 tys. Polaków. Jest także spora grupa tych, którzy pracują po niemieckiej stronie, ale nadal mieszkają np. w Zgorzelcu.  

Octavian Ursu zapowiedział ponadto powstanie po niemieckiej stronie gospodarczej platformy informatycznej, która wpłynie na innowacyjny rozwój regionalnego biznesu. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy.    

Podczas spotkania poruszono także plany dotyczące renowacji Hali Miejskiej (Stadthalle) w Görlitz. Piękna koncertowa hala po remoncie za około 40 mln euro będzie miejscem europejskich spotkań. Zgorzelec już cieszy się z nowych możliwości kulturalnej współpracy. Do dzisiaj wspominane są koncerty Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów, które przed laty odbywały się w tym pięknym, zabytkowym obiekcie.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również