NaStyku.pl

Stanisława Kuzio-Podrucka: Ludzie mają już po prostu dość rządów PiSu

Zapraszamy do przeczytania krótkiej rozmowy ze Stanisławą Kuzio-Podrucką – działaczką Zgorzeleckiego Strajku Kobiet i jedną z organizatorek protestów.
Stanisława Kuzio-Podrucka idąca na czele protestujących mieszkańców Zgorzelca / fot. Mariusz Zet
Stanisława Kuzio-Podrucka idąca na czele protestujących mieszkańców Zgorzelca / fot. Mariusz Zet

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski przygotował wytyczne dla śledczych w sprawie postępowania z organizatorami masowych protestów ws. aborcji i nakłaniającymi do nich. Dokument powstał wczoraj i trafił do wszystkich prokuratorów regionalnych. Organizatorom protestów - według wytycznych - może grozić do 8 lat więzienia. Co Pani na to?

Wczoraj wpłynęło rozporządzenie. Czyli, że na dniach mogę spodziewać się pisma. Nas wspiera Europa i świat. Widzę państwa, w których są solidarnościowe protesty pod Ambasadami Polski. Więc o tym też będzie głośno, gdy jako organizatorki dostaniemy.

Co dalej? Jaki jest plan? W Zgorzelcu odbędą się kolejne legalne protesty?

Plan? Zgodnie z naszym Strajkowym rozkładem jutro 30 października cała Polska jedzie do Warszawy. Jako Strajk Kobiet w Zgorzelcu nic jutro nie organizuję. A jakie plany? Myślę, że wszystko rozstrzygnie się w weekend lub w poniedziałek. Co będzie? Tutaj należy śledzić fanpejdż Strajku, a też fanpejdż Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Uzupełniamy informacje na bieżąco.

Wróćmy do poprzednich dni. Co Panią zaskoczyło podczas organizowanych manifestacji?

Ilość mieszkanek i mieszkańców Zgorzelca. To jest naprawdę niesamowite. Ludzie jak widać mają już po prostu dość rządów PiSu. Tego chaosu w rządzeniu, tego dzielenia ludzi puszczając w nich jad nienawiści. Zabierania naszych praw systematycznie kawałek po kawałku.

Protest 28 października 2020 r. 

Na protestach pojawia się dużo młodzieży. Niektórzy zarzucają im, że nie wiedzą po co wyszli na ulice i o co walczą… Jak się Pani do tego odniesie?

Tak młodzieży jest bardzo dużo. Nie zgodzę się z tym, że młodzież nie wie jaki jest cel protestów. Przecież młodzież organizuje strajki w temacie klimatu. To młodzież założyła ruch Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzież łączy się w marszach równości. Młodzież jest z nami, jeśli chodzi o prawa kobiet. Wystarczy poczytać hasła, które przynoszą na protesty.

To już nie jest protest tylko przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Ludzie mają dość tego rządu…

To nadal jest protest przeciw opinii Pani Przyłębskiej. Tak, jest antyrządowy. Z prostej przyczyny, że rządzi Zjednoczona Prawica. Nie wyjdziemy na protest przeciw opozycji. Wie Pani w każdym proteście są osoby, które wyjdą bo czegoś mają dość w rządzących. Mamy kryzys, państwo nie działa. Restauracje itd. z dnia na dzień dowiadują się o zamknięciu. To protestują przeciw temu. Czy właściciele siłowni. Także tak to wygląda. Ale temat przewodni musi być głośny. Bo teraz kobiety, będące w ciąży z wadami letalnymi płodu, są odsyłane z kwitkiem. To się dzieje, a jeszcze nie doszło do publikacji wyroku.

Aktualna ocena: 3,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Premier Mateusz Morawiecki / fot. Krystian Maj/KPRM

Kolejne etapy walki z COVID-19. Rząd ustalił, co dalej

Polityka
poniedziałek, 23 listopada 2020, 08:43
Szkoły zamknięte, ferie zimowe w jednym terminie, galerie handlowe otwarte. W sobotę szef rządu poinforował o kolejnych działaniach w gospodarce, które mają ograniczyć skutki pandemii.
Wybory / zdjęcie ilustracyjne

Przedterminowe wybory w Bogatyni przesunięte… na grudzień?

Polityka
piątek, 13 listopada 2020, 10:16
15 listopada 2020 r. mieszkańcy miasta i gminy Bogatynia mają wybrać nowego burmistrza. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniający tę datę. Nowy termin wyznaczono w grudniu.

Zobacz również

Strajk Kobiet 2020 w Zgorzelcu
Polityka
czwartek, 05 listopada 2020, 11:19

Poniedziałki protestu

- Niech płoną co tydzień poniedziałki protestu – piszą na...