NaStyku.pl

Trudne negocjacje o odkrywce Turów. Ekolodzy apelują o wsparcie Komisji Europejskiej

Rozpoczął się trzeci tydzień negocjacji Polski z Republiką Czeską w sprawie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Turowie.
KWB Turów / fot. wikipedia
KWB Turów / fot. wikipedia

"Chcemy długofalowych rozwiązań chroniących miejsca pracy w regionie, a zarazem klimat i środowisko" - wzywają ekolodzy ze stowarzyszenia EKO-UNIA. Przez brak planu transformacji mieszkańcy regionu zgorzeleckiego mogą zostać pozbawieni funduszy z Unii Europejskiej.

Negocjacje z czeskim rządem nie są łatwe. Rozpoczął się trzeci tydzień, a strony sygnalizują, że są dopiero w połowie rozmów i uzgodnień o łatwiejszym charakterze. Trudniejsze sprawy przed nimi. Domagamy się określenia stanowiska Komisji Europejskiej, bo problem Turowa od początku nie jest problemem wyłącznie polsko-czeskim. Każda kopalnia i elektrownia ma znacznie szerszy wpływ na środowisko i klimat, dlatego musimy rozmawiać dziś o zamknięciu wszystkich kopalni do 2030 roku - ocenia Radosław Gawlik, prezes EKO-UNII.

W rozmowie TVN24 Virginijus Sinkevicius, komisarz Unii Europejskiej do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa stwierdził: - Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest dostępny dla Polski w znaczącej części. Ale to polskie władze zdecydowały o przedłużeniu wydobycia do roku 2044, co nie jest zgodne z celami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i co wyklucza wsparcie dla regionu Jeleniej Góry z Turowem i Bogatynią, gdzie żadna transformacja nie jest planowana przed 2030 rokiem. Polski rząd może wciąż zaproponować ścieżkę odejścia od węgla, która będzie zgodna z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, i wtedy fundusze będą dostępne.

Chcemy długofalowych rozwiązań chroniących zarówno miejsca pracy jak i klimat, satysfakcjonujących dla mieszkańców zależnych od kopalni i elektrowni Turów. Jak powiedział komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska, region zgorzelecki ma szansę na skorzystanie z funduszy na sprawiedliwą transformację. Takie wsparcie byłoby kluczowe dla samorządu, mieszkańców i pracowników kompleksu energetycznego. Wierzymy, że Komisja Europejska będzie zachęcać, aby rząd podał datę wyłączenia kompleksu i rozpoczął pracę nad planem transformacji. Takie są obecnie oczekiwania mieszkańców - komentuje Katarzyna Kubiczek, koordynatorka projektów Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Według analiz ekspertów planowe wygaszenie kopalni odkrywkowej i elektrowni Turów mogłoby nastąpić już w 2026 roku. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również