Przez trzy dni trwania tegorocznego Forum Ekonomicznego odbędzie się około 300 wydarzeń, w tym wielotematyczne panele dyskusyjne poruszające najważniejsze zagadnienia polityczne, społeczne i gospodarcze. Wśród ścieżek programowych znajdują się między innymi: Europa i Świat, Polityka Międzynarodowa, czy Bezpieczeństwo.
- Już po raz drugi Forum Ekonomiczne odbywa się w Karpaczu na Dolnym Śląsku. Jako Województwo Dolnośląskie zobowiązaliśmy się do organizacji tego niezwykle ważnej konferencji na najwyższym poziomie i poprzednia, jubileuszowa edycja pokazała, że stanęliśmy na wysokości zadania. Jestem przekonany, że obecność wydarzenia tak wielkiej rangi na Dolnym Śląsku zaowocuje jeszcze dynamiczniejszym rozwojem województwa oraz międzynarodową promocją wizerunku naszego regionu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
- Forum Ekonomiczne to wyjątkowe na skalę europejską miejsce debat i spotkań przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki. To duże wyróżnienie dla Dolnego Śląska, że kolejny raz możemy być gospodarzami tak prestiżowego wydarzenia. W czasie tegorocznej edycji poruszonych zostanie wiele istotnych kwestii związanych z najważniejszymi wyzwaniami, przed którymi stoi Europa, możliwymi rozwiązaniami oraz kierunkami rozwoju na przyszłość – dodaje Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Pomysłodawcą i organizatorem Forum Ekonomicznego od początku jego istnienia jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich, z którym współpracują trzy samorządy - Województwo Dolnośląskie (główny partner), Miasto Karpacz oraz Miasto Wrocław wspierane przez Port Lotniczy Wrocław oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.
- Region Dolnego Śląska zdecydowanie wyróżnia się pod względem poziomu innowacyjności i różnorodności. Na jego siłę składa się potencjał gospodarczy i edukacyjny, zaplecze infrastrukturalne oraz wysoka jakość kapitału ludzkiego. W najbliższej przyszłości nie przewiduję żadnych przeszkód, ponieważ Karpacz zapewnia nam świetne warunki i na ten moment współpraca układa nam się bardzo dobrze. Zarówno z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Miastem Wrocław, jak i samym Miastem Karpacz – mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Ważne dyskusje u stóp Śnieżki
Przez trzy dekady swojego istnienia Forum Ekonomiczne stało się ważną platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii oraz miejscem spotkań liderów politycznych, biznesowych, czy przedstawicieli świata nauki i kultury. Podczas konferencji podejmowane są tematy trudne, ale niezwykle ważne dla rozwoju Europy.
Rozmowy dotyczą między innymi: wojny w Ukrainie i jej konsekwencji dla relacji polsko-ukraińskich, ukraińsko-europejskich oraz europejsko-rosyjskich; możliwych i koniecznych zmian europejskiej polityki „Zielonego Ładu”, skutków pandemii koronawirusa i związanych z nią trudności w wymianie i światowym handlu, dalszych relacji na linii Warszawa – Bruksela oraz sposobów na zatrzymanie rosnącej na całym świecie inflacji i cen paliw.
Cyfryzacja i transformacja energetyczna tematami pierwszego dnia forum
W dyskusjach toczonych pierwszego dnia tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego udział weźmie wicemarszałek Grzegorz Macko. Zabierze głos w panelu pt. „Rozwój cyfryzacji administracji publicznej, a potrzeba świadczenia cyfrowych usług publicznych”, który dotyczy wyzwań stojących przed jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie budowy i utrzymania systemów informatycznych, cyberbezpieczeństwa, wpływu funduszy zewnętrznych oraz tworzenia e-usług dla obywateli.
- Forum Ekonomiczne to przestrzeń do prowadzenia wielu dyskusji i debat. Porozmawiamy o nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych nie tylko w biznesie, ale również w administracji publicznej. Im większa cyfryzacja usług, tym mniejsza biurokracja. Dlatego tak istotnym z punktu widzenia mieszkańców i administracji jest szerszy dostęp do usług online – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
W tegorocznym forum uczestniczy 5 tysięcy gości
W tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu bierze udział wielu znamienitych gości z Polski i zagranicy: premier rządu RP Mateusz Morawiecki, Alexander MacDonald z NASA, Andrew Hamilton rektor New York University, Barbara Kolm wiceprezes Austriackiego Banku Narodowego, Kolinda Grabar-Kitarovi Prezydent Chorwacji w latach 2015-2020, Magdalena Rzeczkowska Minister Finansów RP, Michal Klíma Pełnomocnik czeskiego rządu ds. Mediów i Dezinformacji oraz Mykola Solskyi Minister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy.
Konferencja, ze względu na swoją rangę, często przez dziennikarzy nazywana jest Polskim Davos. Forum Ekonomiczne zawsze przyciąga media o krajowym i międzynarodowym zasięgu. Szacuje się, że przez trzy dni na temat wydarzenia powstaje nawet kilkanaście tysięcy publikacji. W każdej z nich pojawią się informacje o Karpaczu i Dolnym Śląsku, co z pewnością wpłynie na jeszcze lepszą rozpoznawalność regionu wśród turystów i inwestorów.