NaStyku.pl

W Zgorzelcu podpisano Deklarację Europejską

26.04.2019 w Zgorzelcu odbył się briefing prasowy Koalicji Europejskiej- tematem była Deklaracja Programowa Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w dniu 26 maja.
Briefing prasowy Koalicji Europejskiej w Zgorzelcu
Briefing prasowy Koalicji Europejskiej w Zgorzelcu

W konferencji prasowej udział wzięli: Michał Jaros - poseł na Sejm RP, Szef sztabu Koalicji Europejskiej, kandydaci do Parlamentu Europejskiego – Julia Rokicka, Elżbieta Stępień i Jarosław Duda.

Konferencję prasową rozpoczął Michał Jaros Szef Sztabu Koalicji Europejskiej

Koalicja Europejska dotarła dziś do Zgorzelca. Wiele osób mówiło, że nie uda nam się porozumieć, że nie uda nam się zjednoczyć, że nie uda się nam wypracować wspólnego programu. Otóż wbrew tym twierdzeniom porozumieliśmy się, opozycja się zjednoczyła a w wyborach do Parlamentu Europejskiego idziemy razem. Jesteśmy różnorodni i to jest nasza siła. Mamy także wspólny dekalog wartości - to nasza deklaracja programowa. Są z nami kandydatki i kandydaci Koalicji Europejskiej, a także samorządowcy z ziemi zgorzeleckiej.

Elżbieta Stępień kandydatka do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska

Dzień dobry, chciałabym się krótko przedstawić - jestem posłanką dokładnie tej ziemi zgorzeleckiej, społeczniczką, byłą radną Gminy Kunice. Chciałabym w Parlamencie Europejskim być ambasadorem polskich, przede wszystkim Zgorzeleckich firm ale również i dbać o rynek właśnie naszych firm i naszych produktów. Kolejna sprawa to jest aspekt związany z pozyskiwaniem środków unijnych na wszelkiego rodzaju placówki przedszkolne, szkolne ale również i dla osób starszych. Problemem, z którym wszyscy się niewątpliwie się mierzymy to przede wszystkim a niezbyt czyste powietrze. Szanowni Państwo, Polska w Unii Europejskiej straciła w ostatnich czasach swoją pozycję. Naszym celem jest przede wszystkim odzyskanie tej pozycji, którą mieliśmy niegdyś. Byliśmy wzorem do naśladowania, byliśmy przede wszystkim tymi, którzy potrafią dynamicznie z ogromnym potencjałem wejść do Unii Europejskiej i zrobić bardzo dużo dla naszego kraju. Chcielibyśmy to przywrócić. Chcemy mocne silnej Polski na rynku europejskim, silnej Unii Europejskiej.

Julia Rokicka Kandydatka do Parlamentu Europejskiego Partia Zieloni

Nazywam się Julia Rokicka, mam 28 lat i jestem najmłodsza kandydatką. Mam już jednak bogate doświadczenie w pracy w dwóch instytucjach Unii Europejskiej, dlatego wiem też jak Unii Europejskiej starać się bronić tego naszego regionalnego, ale też polskiego interesu. Tutaj w Zgorzelcu - w mieście, które jest właśnie na granicach dwóch państw - widać najbardziej to, że wszyscy powinniśmy dążyć do zrównoważonego rozwoju. Takiego rozwoju, który da nam w Polsce europejskie standardy między innymi właśnie w jakości powietrza i w gospodarce odpadami. Dlatego moje 6 postulatów to walka ze smogiem, walka ze śmieciami które są wszechobecne w całej Polsce. Następny postulat to równość i równouprawnienie - kobiet, niepełnosprawnych, osób w różnym wieku. Wszyscy jesteśmy wartościowi i musimy tworzyć spójną całość. Kolejny postulat to edukacja bez granic - tutaj też na tym obszarze widać to, że bardzo ważna jest nauka nauka języków obcych, czy na przykład możliwości stwarzane na rynku pracy. Do tego dochodzi zrównoważony transport, komunikacja miejska, komunikacja między regionami. Na to również są fundusze unijne. Kolejny mój postulat to tania i czysta energia dla twojej rodziny. To jest mój bardzo istotny postulat, który pozwoli nam walczyć ze smogiem. Lista Koalicji Europejskiej to lista, w którą naprawdę wierzę. Wierzę, że mamy szansę obronić pozycję Polski, którą teraz utraciliśmy. Dlatego chcę Państwa zachęcić do głosowania w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego jest to wielki wybór, przyszłość Polski i zachęcam państwa do tego żeby się zapoznać z naszymi postulatami.

Jarosław Duda Szef Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku

Stoimy w miejscu symbolicznym i myślę że warto o tym kilka zdań powiedzieć. 1 maja 2019 roku mija 15 lat od kiedy jesteśmy we wspólnocie europejskiej. Gdyby nas nie było w tej wspólnocie to, co dzisiaj widzimy - swobodny przepływ, to wszystko co jest związane z poczuciem wartości, to wszystko co udało się przez te 15 lat zrobić - wszystkiego tego by nie było. Dlatego musimy bardzo konsekwentnie dbać o to żeby Polska miała należne miejsce we wspólnocie europejskiej i właśnie dlatego stoimy przed państwem jako różnorodna Koalicja. Każdy z własnym bagażem doświadczeń. Chcemy wejść w nową rzeczywistość nowego Parlamentu Europejskiego po to, aby Polska znalazła swoje należne miejsce przy głównym stole.Koalicja Europejska która jest obozem wolnościowo-demokratycznym będzie walczyła o te wszystkie wartości które są bliskie rodzinie demokratycznych krajów Europy. Czyli o wolność, o Solidarność, o poszanowanie prawa, o poszanowanie konstytucji, o wolne sądy. To jest też nasza rola abyśmy mogli te rzeczy reprezentować i mówić o tym głośno. Jestem doświadczonym samorządowcem i parlamentarzystą. Chciałbym swój dorobek również ten ośmioletni jako wiceminister Pracy i Polityki Społecznej wykorzystać na poziomie Parlamentu Europejskiego. Chcemy, aby polski głos w Europie był słyszalny. Ja też kładę bardzo dużo rolę, duży nacisk na to żeby mieć stale rozmawiać z samorządowcami, aby słuchać tego co samorządowcy mają do powiedzenia w swoich lokalnych społecznościach. Jako polityk zajmujący się wiele lat sprawami społecznymi muszę powiedzieć, że najbliższe mi są kwestie związane z funduszami strukturalnymi Europy. Chciałbym aby ten region przy podziale środków europejskich zyskiwał coraz więcej, aby stale się rozwijał, aby różnice w rozwoju ciągle się zacierały.

Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz

Szanowni Państwo wybór, który przed nami wszystkimi stoi to nie jest wybór między lepszym, a jeszcze lepszym tylko między tym czy będziemy w zjednoczonej Europie, czy nas tam nie będzie. Czy będziemy cieszyli się z dorobku Unii Europejskiej, czy nie. Jest to bardzo ważny wybór, które przed nami wszystkimi jest. To jest wybór przede wszystkim, czy będzie mieć wolne sądy i czy będziemy mieć niezależną prokuraturę, czy będziemy sprawiedliwie oceniani. Myślę że musimy sobie zdawać sprawę z ciężaru tego wyboru. Koalicja Europejska jest bardzo różnorodna, ale to korzyść i olbrzymia wartość. Łączy nas to, że chcemy wolnego, normalnego kraju. Polski, jako pełnoprawnego członka Unii Europejskiej. W tej koalicji są bardzo różni ludzie, bardzo różni stażem, wiekiem. Myślę że naprawdę warto zagłosować na Koalicję Europejską bo to są bardzo porządni, ludzie którzy gwarantują nam to że będziemy żyli w normalnej Europie.

Jan Michalski

W Zgorzelcu podczas wyborów samorządowych pokazaliśmy, że zjednoczenie się opozycji ma sens. Tutaj doszło do tego i na poziomie samorządu gminnego i w wyborach do powiatu. Po wyborach zawiązaliśmy koalicję, która skutecznie odbiła powiat Zgorzelecki. Stało się to dzięki porozumieniom zawartym na naszym lokalnym poziomie. Jest z nami Mirosław Fiedurowicz Przewodniczący struktur Powiatowych SLD. Jest nami Tomasz Stękowski przewodniczący struktur powiatowych Nowoczesnej. Są z nami też przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, którzy razem z nami podczas wyborów samorządowych stanęli po jednej stronie. Chcemy żeby cała Polska mogła rozwijać się w Europie tak jak my staramy się, żeby tutaj lokalnie pracować na rzecz naszej społeczności. Jestem przekonany że wybory do Parlamentu Europejskiego udowodnią, że wszystkim nam tutaj są bliskie wartości Europejskie, że chcemy żeby Polska była w Unii Europejskiej. To miejsce jest nieprzypadkowe tutaj stoimy na moście staromiejskim przy płaskorzeźbie oznaczającej jednoczącą się Europę. Właśnie w takiej jednoczącej się Europie chcemy brać udział.

Mirosław Fiedurowicz wicestarosta Zgorzelecki, Szef struktur SLD w imieniu Małgorzaty Sekuły – Szmajdzińskiej

To miejsce wyjątkowe i symboliczne nie tylko dla mieszkańców Zgorzelca, ale myślę że również dla Polaków i dla Niemców. Ten most Staromiejski to jest most, który został wybudowany właśnie ze środków Unii Europejskiej, do którego miasto dołożyło niewielką kwotę. To my z naszym partnerem z Goerlitz podjęliśmy takie działania, i te działania dzięki działalności burmistrza są kontynuowane. Ja chciałem powiedzieć, że miałem przyjemność przez 8 lat być burmistrzem miasta i cieszę się, że to co zostało zapoczątkowane jest w dalszym ciągu robione. Zgorzelec jest takim przykładem miasta europejskiego. Miasta, którym można się poszczycić nie tylko w skali Dolnego Śląska ale i w skali Polski i Niemiec. Sądzę, że tu pokazaliśmy w listopadzie poprzedniego roku, że można usiąść do wspólnego stołu mimo pewnych różnic, mimo różnicy poglądów i można dojść do porozumienia. Nie godzimy się na tą politykę i myślę, że jest szansa w tym żeby nasza Kolalicja Europejska odniosła naprawdę sukces. Ale to zależy również od wyborców, do który się serdecznie zwracam. Pamiętajcie postawcie na nas, a to jest szansa na Zjednoczoną Europę dziękuję bardzo.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Dorota Baranowska "siódemką" w wyborach do Sejmu

Dorota Baranowska siódemką w wyborach do Sejmu RP

Polityka
czwartek, 22 sierpnia 2019, 16:29
Dorota Baranowska będzie reprezentować Zgorzelec i powiat zgorzelecki na listach Koalicji Obywatelskiej w październikowych wyborach do Sejmu RP. Wystartuje z pozycji nr 7.
Przyznanie promes z projektu Odnowa Dolnośląskiej Wsi oraz na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych

Promesy dla Sulikowa, Węglińca i Gminy Zgorzelec

Polityka
środa, 07 sierpnia 2019, 09:16
Gmina Sulików, Węgliniec i Zgorzelec otrzymały kolejne promesy. Pieniądze wykorzystane zostaną w realizacji projektów w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi oraz na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych.

Zobacz również