NaStyku.pl

Wójt Gminy Zgorzelec nie przekaże spisu wyborców Poczcie Polskiej

Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj nie udostępni Poczcie Polskiej spisu wyborców. To jego odpowiedź na korespondencję, jaka wpłynęła wczoraj w nocy na skrzynkę elektroniczną urzędu.
Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj / fot. facebook
Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj / fot. facebook

Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj poinformował, że w nocy z 22 na 23 kwietnia na skrzynkę elektroniczną urzędu wpłynęła korespondencja z poleceniem udostępnienia bazy wyborców zawierające dane osobowe mieszkanek i mieszkańców gminy. Chodzi o forsowane przez PiS głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich.

Wójt w swoim oświadczeniu zaznaczył, że nie przekaże danych Poczcie Polskiej, ponieważ w tej chwili nie ma żadnej podstawy prawnej, by organizować wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej.

Oświadczenie Wójta Gminy Zgorzelec Piotra Machaja

Szanowni mieszkańcy,

 

chciałbym Państwa poinformować, że jak większość samorządów szczebla gminnego w naszym kraju w dniu dzisiejszym w godzinach nocnych my również otrzymaliśmy wniosek od Poczty Polskiej w przedmiocie konieczności udostępnienia danych osobowych naszych mieszkańców w celu realizacji zadań związanych z organizacją wyborów na prezydenta RP zarządzonych w roku 2020.

 

Pragnę Państwa również uspokoić oraz zapewnić, iż żadne Państwa dane osobowe nie zostaną nikomu udostępnione bez wykazania konkretnej i obowiązującej podstawy prawnej do ich wydania oraz przetwarzania. Jako Wójt mam prawny obowiązek chronić Państwa dane, w tym szczególnie dane osobowe, w posiadaniu których jest Urząd Gminy w związku z wykonywaniem obowiązków ustawowych. W mojej ocenie, na dzień dzisiejszy, brak jest podstawy prawnej do udostępnienia wnioskowanych danych, które mają posłużyć do ewentualnego przeprowadzenia wyborów w formie korespondencyjnej. Tego stanowiska będę bronił racjonalną i merytoryczną argumentacją.

 

Powoływany przez Rząd jak i operatora pocztowego art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 odnosi się do przygotowania zadań określonych w projekcie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020.


Omawiany projekt ustawy jest obecne procedowany w Senacie, a jego proces legislacyjny nadal trwa i ustawa nie została jeszcze uchwalona. Zatem na dzień dzisiejszy nie istnieje możliwość udostępnienia Państwa danych w oparciu o przywoływany przepis ustawowy.

 

Takie działanie stanowiłoby naruszenie obowiązującego prawa przede wszystkim Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znanego przez wszystkich jako „RODO”, ale również ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy dowodach osobistych.

 

Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj

 

Aktualna ocena: 3,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Rejestracja w BDO ma wiele korzyści.

Co to jest BDO i dlaczego warto się zarejestrować?

Polityka
środa, 29 listopada 2023, 09:03
BDO, czyli Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, to system rejestracji podmiotów wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami.

Zobacz również