NaStyku.pl

Wybory parlamentarne 2019 w Zgorzelcu. Co musisz wiedzieć?

W niedzielę, 13 października, odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Lokale wyborcze w Zgorzelcu będą czynne w godz. 7:00 - 21:00.
Wybory do Sejmu i Senatu 2019 w Zgorzelcu
Wybory do Sejmu i Senatu 2019 w Zgorzelcu

Prawo udziału w głosowaniu ma obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Każdy wyborca jest wpisywany do spisu wyborców. Można być wpisanym tylko do jednego spisu wyborców. Wpisu do rejestru wyborców wyborca dokonuje na stałe. Oznacza to, że wykreślenie z tego rejestru następuje na wniosek wyborcy, lub z chwilą zgłoszenia zameldowania na pobyt stały pod nowym adresem zamieszkania.

Wyborca czasowo przebywający w Zgorzelcu w dniu wyborów może wziąć udział w głosowaniu w tutejszym lokalu wyborczym jeżeli pobierze ze swojego urzędu gminy zaświadczenie potwierdzające uprawnienie do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Zaświadczenie takie, opatrzone hologramem, uprawnia do oddania głosu w dowolnej obwodowej komisji wyborczej utworzonej na terenie kraju jak i poza jego granicami. Jeżeli wyborca w dniu wyborów będzie czasowo przebywał na terenie Zgorzelca, a nie pobrał zaświadczenia o prawie do głosowania w swojej gminie, może złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców Zgorzelca. Wniosek składa się w Urzędzie Miasta Zgorzelec do 8 października.

Obwody i lokale wyborcze w Zgorzelcu

Obwody i lokale wyborcze w Zgorzelcu

Co zrobić, aby zagłosować?

Szczegółowe informacje:

 Jak oddać ważny głos?

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Spotkanie z posłem Robertem Obazem / fot. UMiG Bogatynia

Rozmawiali o bezpieczeństwie w Bogatyni

Polityka
wtorek, 11 lutego 2020, 09:53
W ubiegły piątek w bogatyńskim magistracie odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Wojciecha Błasiaka z posłem na Sejm RP Robertem Obazem, który zadeklarował swoje wsparcie w kwestii zapewnienia niezbędnego bezpieczeństwa mieszkańcom Bogatyni.
Otwarcie biura poselskiego Stanisława Żuka/ fot. UMiG Bogatynia

Otwarcie biura poselskiego Stanisława Żuka

Polityka
poniedziałek, 10 lutego 2020, 12:23
Poseł na Sejm RP IX kadencji Stanisław Żuk w ubiegłą środę otworzył swoje biuro poselskie. Tak jak zapowiadał, pierwsze powstało w Bogatyni, gdzie Stanisław Żuk zdobył najwięcej głosów.

Zobacz również