Wybory Prezydenckie 2020. Co to jest cisza wyborcza i do kiedy obowiązuje?
W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, odbędzie się pierwsza tura wyborów na Prezydenta RP. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00. Zgodnie z polskim prawem, cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia
W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczych, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów wyborczych (naklejania plakatów, roznoszenie ulotek, rozwieszania bannerów).
Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Co ważne dotyczy to również Internetu. Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalach wyborczych, czyli m.in. eksponowanie symboli, napisów lub znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
W trakcie ciszy wyborczej nie można podawać też wyników sondaży wyborczych. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna od 500 tys. do nawet 1 mln zł.
Cisza wyborcza w Internecie
W sieci mogą pozostać (np. na profilach społecznościowych) materiały, które zostały udostępnione przed wprowadzeniem ciszy wyborczej. Nie można dodawać nowych zdjęć, filmów ani tekstów zawierających elementy agitacji wyborczej. Co ważne, za złamanie ciszy wyborczej w Internecie można uznać modyfikację udostępnionych już materiałów – nie można więc ich edytować.
Co można robić w czasie ciszy wyborczej?
Ciszy wyborczej nie łamie zachęcanie do pójścia na wybory oraz podawanie informacji o frekwencji.