NaStyku.pl

Zarząd Regionu Dolnośląskiego PO RP składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie Turowa

Michał Jaros / fot. PO
Michał Jaros / fot. PO

Stanowisko Zarządu Regionu Dolnośląskiego PO RP w sprawie sytuacji w Zagłębiu Turoszowskim, a także podjętą w związku z tym uchwała

Elektrownia Turów pracuje nieprzerwanie od 1962 roku dostarczając prąd elektryczny do około 3,2 mln gospodarstw domowych. To jeden z największych wytwórców energii elektrycznej w Polsce. Kompleks Turów to około 3 600 pracowników, a dodatkowo około 1 100 osób jest zatrudnionych w spółkach zależnych.

Od wielu miesięcy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się postępowanie w sprawie naruszenia przez Polskę przepisów UE w trakcie procedury wydawania koncesji dla kopalni węgla brunatnego Turów. W ostatnich dniach na jaw wyszły nowe fakty, które pokazują nieudolność w zakresie zarządzania opisywaną kopalnią. W świetle przedstawionych informacji Zarządu Regionu Dolnośląskiego PO RP wydał uchwałę w sprawie sytuacji w Zagłębiu Turoszowskim (w załączeniu).

Prawo i Sprawiedliwość, a w szczególności Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz kierownictwo Polskiej Grupy Energetycznej swoimi działaniami narazili pracowników kompleksu energetycznego w Zagłębiu Turoszowskim i społeczeństwo powiatu zgorzeleckiego na groźbę natychmiastowego zamknięcia kopalni Turów oraz wyłączenia z eksploatacji

elektrowni Turów, a przez to na rażące obniżenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Konsekwencje nieudolnych działań przedstawicieli PiS, poniosą wszyscy obywatele naszego kraju płacąc nałożone przez TSUE kary, które do czasu wydania wyroku mogą przekroczyć 50 mln euro.

Istnieje podejrzenie ukrywania przez władze PGE i ich mocodawców prawdziwych dalekosiężnych skutków katastrofy w kopalni Turów w 2016 roku, na co wskazują ostatnie materiały ujawnione w mediach. Należy zauważyć, że może mieć to wpływ na przebieg postępowania przed TSUE.

Zarząd Regionu Dolnośląskiego PO RP stoi na stanowisku, że w sytuacji, gdy sprzedaż energii z Elektrowni Turów nie pokrywa, najprawdopodobniej, kosztów funkcjonowania zespołu, a inne źródła

przychodów, w tym przychody z rynku mocy niedługo wygasną, Polska Grupa Energetyczna i Ministerstwo Aktywów Państwowych powinny ujawnić swoją strategię odnośnie do przyszłości Elektrowni i Kopalni Turów oraz analizę ryzyka kontynuacji ich pracy. Absolutnie niedopuszczalne jest

oszukiwanie załogi, co do przyszłości zakładu, w sytuacji, gdy wiele wskazuje na brak możliwości kontynuacji w nim produkcji po roku 2025, niezależnie od sporu przed TSUE.

Przewodniczący Regionu Dolnośląskiego PO RP Poseł na Sejm Michał Jaros komentuje:

Kopalnia i elektrownia pełnią w regionie istotne funkcje gospodarcze i społeczne, a rząd PiS i zarząd spółki swoimi działaniami i zaniechaniami narazili pracowników kompleksu energetycznego i mieszkańców powiatu zgorzeleckiego na groźbę zamknięcia kopalni Turów oraz wyłączenia z eksploatacji elektrowni Turów, a przez to na obniżenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dziś słyszymy, że sprawa może mieć także związek z wypadkiem z 2016 roku. Wszystkie te zagadnienia muszą zostać dogłębnie zbadane przez niezależnych ekspertów i niezależne instytucje.

Zgodnie z zapowiedziami Zarząd Regionu Dolnośląskiego PO RP ma zwrócić się do Wyższego Urzędu Górniczego i Prokuratury o ujawnienie, czy zostało przeprowadzone wszechstronne dochodzenie dotyczące przyczyn i skutków katastrofy w Kopalni Turów i jakie są ich konkluzje, a także do Komisji Nadzoru Finansowego, czy spółka PGE SA dochowała obowiązków informacyjnych dotyczących długofalowych skutków finansowych dla Spółki giełdowej PGE S.A. i przedstawiła akcjonariuszom rzetelną informację o strategii Spółki wobec jej jednego z kluczowych aktywów. Do Najwyższej Izby Kontroli zostanie także skierowany wniosek o wszczęcie kompleksowej kontroli.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej żądają także pilnego przeznaczenia funduszy na transformację społeczną w regionie powiatu zgorzeleckiego pozwalających na przygotowanie nowych miejsc pracy w tym do włączenia regionu do programu Sprawiedliwej Transformacji i oczekują na pilne zakończenie sporu z Republiką Czeską oraz przygotowanie rządowych zachęt inwestycyjnych pozwalających na transformację energetyczną regionu.

Projekt uchwały był konsultowany z ekspertami zespołu energetycznego przy Instytucie Obywatelskim oraz z członkami PO z powiatu zgorzeleckiego. Uchwała kompleksowo dotyczy najważniejszych spraw, a mianowicie toczącego się postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - jego przyczyn i kosztów, a także kwestii związanych z bezpieczeństwem socjalnym mieszkanek i mieszkańców tzw. Worka Turoszowskiego oraz bezpieczeństwem energetycznym Polek i Polaków. Ujęte zostały w niej także, w obliczu nowo ujawnionych spraw, konteksty związane z ochroną środowiska oraz transformacją społeczną i energetyczną regionu.

 Stanowisko Zarządu Regionu Dolnośląskiego PO RP w sprawie sytuacji w Zagłębiu Turoszowskim, a także podjętą w związku z tym uchwała

 Stanowisko Zarządu Regionu Dolnośląskiego PO RP w sprawie sytuacji w Zagłębiu Turoszowskim, a także podjętą w związku z tym uchwała

Zawiadomienie o możliwości popełnienia czynu zabronionego skierowane do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Zawiadomienie o możliwości popełnienia czynu zabronionego skierowane do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Zawiadomienie o możliwości popełnienia czynu zabronionego skierowane do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również