NaStyku.pl

Kolejne uderzenie w tzw. „grupę bogatyńską”

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udzielenia byłemu Burmistrzowi Miasta i Gminy w Bogatyni pomocy w przywłaszczeniu mienia gminy, przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz udzielenia pomocy w korupcji wyborców.
Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze
Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze

Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji dokonali zatrzymania 7 osób, które sprawowały kierownicze stanowiska w Urzędzie Gminy Bogatynia. Zatrzymali usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostały wobec nich zastosowane środki zapobiegawcze.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udzielenia byłemu Burmistrzowi Miasta i Gminy w Bogatyni  pomocy w przywłaszczeniu mienia gminy, przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz udzielenia pomocy w  korupcji wyborców kwalifikowane z art. 18 §  3 kk w zw. z art. 231 § 2 kk i art. 284 § 2 kk oraz art. 250a § 2 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze m.in. w postaci: dozoru policji, zakazu kontaktowania się innymi podejrzanymi oraz poręczeń majątkowych w kwocie od 10 tysięcy do 50 tysięcy złotych.

Nieprawidłowości przy wyborach

W toku postępowania prokuratorzy Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalili, że zatrzymani mogli dopuścić się nieprawidłowości w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Śledztwo prowadzone przeciwko Andrzejowi G. dotyczy korupcji wyborczej do jakiej doszło w I oraz II turze wyborów samorządowych w 2018 r.

Dotychczas prokurator ustalił, że podczas wyborów doszło do przekupienia co najmniej kilkuset wyborców z terenu gminy Bogatynia. Wyborcy, którym zapłacono, podczas głosowania w I turze wyborów mieli wskazać na Tomasza T., kandydującego na stanowisko radnego oraz w I i II turze na Andrzeja G., będącego w tym okresie burmistrzem i kandydującego ponownie na to stanowisko.

Prokurator ustalił, że po ogłoszeniu wyniku I tury wyborów samorządowych, w których nie rozstrzygnięta została kwestia wyboru na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, Andrzej G. w porozumieniu ze swoimi współpracownikami, ustalił, że środki finansowe niezbędne do przekupienia wyborców, uzyska m.in. przyznając wysokie nagrody finansowe, w wysokości 10 000 złotych netto, zaufanym urzędnikom Urzędu Miasta i Gminy. Podobnie środki na nagrody miały być gromadzone w spółkach podległych gminie.

Dotychczas zarzuty w tej sprawie usłyszało 17 osób.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Redakcja

Zgorzelec: Biuro paszportowe jeszcze w tym roku

Polityka
poniedziałek, 04 marca 2024, 09:04
Jeszcze w tym roku w Zgorzelcu ma zostać otwarte biuro paszportowe. To wynik wspólnych ustaleń pomiędzy Miastem Zgorzelec, Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu i Wojewodą Dolnośląskim.

Zobacz również