Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji dokonali zatrzymania 7 osób, które sprawowały kierownicze stanowiska w Urzędzie Gminy Bogatynia. Zatrzymali usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostały wobec nich zastosowane środki zapobiegawcze.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udzielenia byłemu Burmistrzowi Miasta i Gminy w Bogatyni pomocy w przywłaszczeniu mienia gminy, przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz udzielenia pomocy w korupcji wyborców kwalifikowane z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 231 § 2 kk i art. 284 § 2 kk oraz art. 250a § 2 kk.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze m.in. w postaci: dozoru policji, zakazu kontaktowania się innymi podejrzanymi oraz poręczeń majątkowych w kwocie od 10 tysięcy do 50 tysięcy złotych.
Nieprawidłowości przy wyborach
W toku postępowania prokuratorzy Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalili, że zatrzymani mogli dopuścić się nieprawidłowości w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Śledztwo prowadzone przeciwko Andrzejowi G. dotyczy korupcji wyborczej do jakiej doszło w I oraz II turze wyborów samorządowych w 2018 r.
Dotychczas prokurator ustalił, że podczas wyborów doszło do przekupienia co najmniej kilkuset wyborców z terenu gminy Bogatynia. Wyborcy, którym zapłacono, podczas głosowania w I turze wyborów mieli wskazać na Tomasza T., kandydującego na stanowisko radnego oraz w I i II turze na Andrzeja G., będącego w tym okresie burmistrzem i kandydującego ponownie na to stanowisko.
Prokurator ustalił, że po ogłoszeniu wyniku I tury wyborów samorządowych, w których nie rozstrzygnięta została kwestia wyboru na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, Andrzej G. w porozumieniu ze swoimi współpracownikami, ustalił, że środki finansowe niezbędne do przekupienia wyborców, uzyska m.in. przyznając wysokie nagrody finansowe, w wysokości 10 000 złotych netto, zaufanym urzędnikom Urzędu Miasta i Gminy. Podobnie środki na nagrody miały być gromadzone w spółkach podległych gminie.
Dotychczas zarzuty w tej sprawie usłyszało 17 osób.