Mazurek za Wysockiego
Podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Zgorzeleckiego radni przegłosowali uchwałę, w której przyjęli rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu powiatu Konrada Wysockiego, który pod koniec stycznia br. zastąpił na stanowisku zastępcy burmistrza ds. inwestycji w bogatyńskim samorządzie Dominika Matelskiego. Zgodnie z uchwałą o samorządzie gminnym nie ma możliwości łączenia tych dwóch funkcji. Wysocki nie był obecny na sesji. Rezygnację przyjęto jednogłośnie. Wiceburmistrz Bogatyni będzie musiał też zrzec się mandatu radnego. Jego miejsce najprawdopodobniej przypadnie Wiktorii Rataj z PiS, która osiągnęła kolejny wynik w wyborach samorządowych w 2014 roku.
Podczas dalszych obrad radni wybrali nowego członka zarządu powiatu. Na to stanowisko starosta Urszula Ciupak wskazała kandydaturę Krzysztofa Mazurka. Innych propozycji nie było. Głosowanie było tajne. Za głosowało 11 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu.
Ogólniak włączony do dawnego "Górnika"
Sporo emocji wśród radnych wzbudziła uchwała intencyjna o włączeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie do Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni. Szkoły będą funkcjonowały tak jak do tej pory w dwóch budynkach. "Ogólniak" przy ul. Żołnierzy II Amii Wojska Polskiego, a "Górnik" przy ul. Kościuszki w Bogatyni. Zmiany są podyktowane oszczędnościami i będą polegały m.in. na utworzeniu wspólnego działu kadr i księgowości. Połączoną placówką będzie też kierował jeden dyrektor. Dotychczasowej dyrektor bogatyńskiego "ogólniaka" Beacie Lipowicz kończy się kadencja, a starostwo nie będzie już ogłaszało konkursu na to stanowisko. Radna Małgorzata Sokołowska zapytała o symulację oszczędności wynikających z likwidacji etatów. Takiego kosztorysu jednak nie sporządzono. Wśród mieszkańców Bogatyni pojawiły się obawy, że jest to jeden z pierwszych kroków zmierzających do likwidacji szkoły. Starosta temu zaprzeczyła. Powiedziała, że kolejny nabór do szkoły zostanie ogłoszony, ale podkreśliła, że nie widzi sensu tworzenia 12 czy 15-osobowych klas. Od kilku lat szkoła zmaga się z problemem niskiego poziomu naboru, wynikającego z niżu demograficznego. Część uczniów woli też dojeżdżać do zgorzeleckich, a nawet wrocławskich placówek. Co będzie dalej z bogatyńskim "ogólniakiem"? Przekonamy się w przyszłości. Prognozy nie zapowiadają się optymistycznie.
Podczas dyskusji radny Daniel Fryc zwrócił się z zapytaniem do starosty o szumne deklaracje burmistrza Andrzeja Grzmielewicza z 2016 roku, kiedy to nie godził się na jakąkolwiek reorganizację placówki i obiecał partycypację w kosztach utrzymania "ogólniaka". Jednak na zapowiedziach się skończyło. W obronie burmistrza stanęła radna Małgorzata Wiśniewska, która zwróciła uwagę, że utrzymywanie szkół ponadgimnazjalnych jest obowiązkiem powiatu, a nie gminy. Uchwała uzyskała pozytywną opinię komisji oświaty. Za przyjęciem uchwały było 15 radnych. Wiśniewska wstrzymała się od głosu. Zmiany będą obowiązywać od września br. Radni przegłosowali jednogłośnie także uchwałę o zamiarze likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych im. Świętej Barbary w ZSZ w Bogatyni.